Reklama

Polak prezesem Philip Morris. Jakie są dalsze plany firmy?

Jacek Olczak został nowym prezesem firmy Philip Morris International. Pierwszy raz w historii Polak stanął na czele tytoniowego giganta.

Nowy prezes dobrze zna firmę

Jacek Olczak z Philip Morris współpracuje od prawie 30 lat i zajmował kierownicze stanowiska w różnych krajach Europy. To on był częścią transformacji firmy, która w 2014 roku po raz pierwszy wprowadziła na rynek, wówczas japoński, podgrzewacze tytoniu IQOS. Z Jackiem Olczakiem w roli prezesa ds. operacyjnych firma zwiększyła dochód netto ze sprzedaży produktów bezdymnych o 28% w I kwartale 2021 roku. Z kolei globalna dostępność produktów wzrosła od zera do 66 rynków.

Po blisko 30 latach pracy w Philip Morris International mam zaszczyt objąć stanowisko Prezesa firmy. W tym okresie moje życie zmieniło się, podobnie jak zmienił się PMI, ewoluując z firmy produkującej papierosy do firmy kierującej się nauką, technologią i zobowiązaniem tworzenia lepszego świata. Przekształciliśmy nasz biznes w fundamentalny sposób – tak, aby móc zrealizować naszą wizję przyszłości wolnej od dymu tytoniowego. Ta przyszłość pozostaje moim głównym celem.
Jesteśmy liderem branży w obszarze innowacji naukowych. Mamy ambicję, aby w 2025 roku ponad połowa naszych przychodów netto pochodziła z produktów bezdymnych. Chcemy wykorzystywać zdobytą przez nas wiedzę, nasze badania naukowe, umiejętności i wyobraźnię, aby wprowadzać kolejne innowacje w nowych obszarach biznesowych

– powiedział Jacek Olczak, nowy prezes Philip Morris.

Czytaj też: Korzyści dla domu – T-Mobile brakowało tej oferty!

Przyszłość Philip Morris nie wiąże się z papierosami

Dalsza transformacja biznesowa firmy to jeden z celów, jakie postawił przed sobą nowy prezes Philip Morris. Firma, jako pierwsza w branży, zadeklarowała że swojej przyszłości nie wiąże z tradycyjnymi papierosami. W najbliższym czasie chce skupiać się na produktach bezdymnych.

Philip Morris chce, aby produkty bezdymne jak najszybciej wyparły z rynku tradycyjne papierosy. Cała operacja wymaga badań nad dopracowaniem produktów. Firma wydała już na to ponad 8,1 mld dolarów i zarejestrowała ponad 5800 patentów. Dało jej to w 2020 roku miejsce w pierwszej 50-tce firm zgłaszających najwięcej patentów w rankingu Europejskiego Biura Patentowego. Efekty prac są widoczne. Według szacunków firmy, do 31 marca 2021 roku ok 14 mln osób porzuciło tradycyjne papierosy na rzecz produktów bezdymnych.

Czytaj też: Tytoń w czasach koronawirusa

Nie wszystkie wyroby tytoniowe są takie same. Dzięki nauce i technologiom mamy dziś alternatywy dla papierosów, które zawierają tytoń, ale są lepszym wyborem dla tych pełnoletnich palaczy, którzy nie zrywają z nałogiem. Każdego roku 9 na 10 dorosłych palaczy kontynuuje palenie. Niezależnie zatem od czyjejś opinii o naszej branży, wszyscy powinniśmy zgodzić się co do jednego: takie osoby zasługują na lepsze alternatywy. Oczywiście najlepszym wyborem, jakiego może dokonać dorosły palacz, jest całkowite rzucenie nałogu. Ale ci, którzy tego nie robią, zasługują na dostęp do produktów alternatywnych. I na bieżące informacje, pozwalające im podejmować ich własne decyzje

– mówi Jacek Olczak, nowy prezes Philip Morris.