Reklama
aplikuj.pl

Tytoń w czasach koronawirusa

Największe światowe firmy na różne sposoby walczą z Koronawirusem. Zdecydowanie należy do tego grona zaliczyć również koncerny tytoniowe. Wśród nich jest również Philip Morris International, który dzięki swojemu podgrzewaczowi tytoniu IQOS staje się już de facto firmą technologiczną.

Walka o szczepionkę

Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obecnie trwają prace nad co najmniej 70 szczepionkami na chorobę SARS-CoV-2. W przypadku trzech z nich wdrożone już zostały testy na ludziach. Wśród nich znajduje się szczepionka opracowana przez kanadyjską firmę Medicago, której właścicielem jest Philip Morris International. Wydzielenie wirusopodobnej cząstki COVID-19 zajęło naukowcom 20 dni. Co ciekawe, przeciwciała dla szczepionek pozyskano z liściu tytoniu.

Nicotiana benthamiana

Medicago uprawia tysiące rośli należących do rodziny Nicotiana benthamiana. Po wszczepieniu w nie cząstki wirusopodobnej rośliny zaczęły same produkować odpowiednie przeciwciała. Jeśli testy na ludziach przebiegną pomyślnie, szczepionka byłaby gotowa do produkcji już latem 2020 roku.

Philip Morris International inwestuje w kanadyjską firmę od 2008 roku. Zaczęło się od stosunkowo skromnych 15 mln dolarów. W 2009 przy użyciu podobnej metody wykorzystującej rośliny tytoniowej w ciągu 19 dni opracowano szczepionkę na świńską grypę H1N1. W 2012 roku firma wyprodukowała aż 10 mln jednostek szczepionki dla agencji DARPA -Departamentu Obrony USA.

Firma tytoniowa od lat inwestuje w badania nad roślinami tytoniu. Z jednej strony jest w stanie dzięki temu tworzyć nowe produkty dla palaczy (m.in.podgrzewacze IQOS), ale z drugiej wynajduje kolejne  zastosowania biotechnologiczne. W ciągu ostatnich lat wartość inwestycji w R&D (badania i rozwój) przekroczyła 7 mld dolarów.

Wsparcia dla służby zdrowia i budżetu

W kwietniu polski oddział firmy Philip Morris przekazał na walkę z Koronawirusem 4 mln złotych. Zostaną wykorzystane na zakup aparatury medycznej oraz testów genetycznych wykrywających obecność Koronawirusa w polskich szpitalach. Firma dostarcza również środki dezynfekujące medykom, a także sama je wytwarza. W tym celu część linii produkcyjnej fabryki w Krakowie została przekształcona na produkcję płynu dezynfekującego, tylko dla celów charytatywnych. Urzęd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał już zgodę na wprowadzenie go do obrotu.

Philip Morris International dodatkowo mocno inwestuje w polską gospodarkę. Do tej pory to już ponad 3 mld złotych. Krakowska fabryka firmy jest jedną z największych i najnowocześniejszych na świecie. Ok 70% wytwarzanych towarów jest eksportowanych do 60 krajów świata.

Firma zatrudnia w Polsce 7 tys. osób w całym kraju, a w 2018 roku była w dwudziestce największych płatników podatku dochodowego CIT. W sumie było to 211 mln złotych, czyli 1/3 tego, co w ramach podatku odprowadziły firmy państwowe, takie jak PGNIG, czy Pekao SA.

Palaczy czeka mentolowy kryzys

Według szacunków Business Center Club papierosy mentolowe stanowią 20-30% polskiego rynku. Zdaniem Forum Konsumentów sięga po nie jeszcze więcej, bo aż 42% palących. Z kolei branża tytoniowa i Polska Izba Handlu szacują, że szara strefa po zakazie sprzedaży papierosów mentolowych (od 20 maja) może wzrosnąć aż do 20% rynku.

Po części potwierdzają to sami palacze. Według badania Forum Konsumentów prawie 20% z nich otwarcie mówi, że zamierza skorzystać z usług czarnego rynku. 90% ankietowanych zapowiedziało, że z nałogu nie zrezygnuje, a 50% miłośników mentolów planuje przesiadkę na tradycyjne papierosy.

Czytaj też: Papierosy mentolowe znikną ze sklepów. Czy da się je zastąpić?

Choć podgrzewacze tytoniu, jak pokazują badania, są mniej szkodliwą alternatywą, wielu palących nadal nie ma do nich przekonania. Po alternatywne źródła nikotyny zamierza sięgnąć tylko 16% badanych. Wśród nich znajdują się wszelkiego rodzaju e-papierosy oraz podgrzewacze tytuniu, takie jak wspomniany IQOS. Te ostatnie na dniach staną się jedyną realną i legalną alternatywą zawierającą prawdziwy tytoń o aromacie mentolowym.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News