WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Polska sieć paliw zostanie przejęta przez Shell

Shell należący do brytyjsko-holenderskiego koncernu otrzymał zgodę UOKiK na przejęcie sieci polskich stacji paliw. Według urzędu działanie w żaden sposób nie zagraża konkurencji.

Na polskim rynku największym konkurentem PKN Orlen jest Shell. Marka należąca do brytyjsko-holenderskiego koncernu już wkrótce przejmie polską sieć stacji paliw. Wcześniej na przeszkodzie stał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jednak w postępowaniu antymonopolowym wykazano, że działanie Shella mające na celu kupno spółki Elbah II z siedzibą w Bytomiu nie zagraża konkurencji.

Wiadomości Handlowe informują, że uczestnicy koncentracji działają na wspólnym rynku produktowym, którym jest rynek sprzedaży detalicznej paliw płynnych. Ich działalność pokrywa się na terenie Bytomia i Częstochowy. Jedynie nabywając stacje paliw w Miasteczku Śląskim Shell wejdzie na rynek, na którym nie miał jeszcze swojej stacji paliw.

Według UOKiK koncentracja Shella i Elbah II będzie stanowiła skuteczną przeciwwagę na rynku, bo obecnie na rynku lokalnym Shell ma jedynie dwie stacje paliw, zaś konkurencja – 22, z czego 5 należy do PKN Orlen.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News