Reklama
aplikuj.pl

Sztuczna inteligencja sprawdziła co polski Internet myśli o sieci 5G

Algorytmy sztucznej inteligencji polskiego startupu Semoni przeczesały polski Internet w poszukiwaniu opinii o sieci 5G. Jeśli myślicie, że będzie śmiesznie to zdecydowanie idziecie w dobrym kierunku.

Co potrafi Semoni?

Semoni to startup, który pozwala na zaawansowaną, semantyczną analizę tekstu z wykorzystaniem algorymu sztucznej inteligencji, przetwarzania języka naturalnego oraz text mining. W praktyce możemy dać sztucznej inteligencji zadanie polegające na sprawdzenia w Internecie danego hasła i przedstawienie opinii Internautów na dany temat.

dr Dariusz Czerski, prezes Semoni i adiunkt w Zakładzie Sztucznej Inteligencji Instytutu Podstaw Informatyki PAN:

Stworzyliśmy w Semoni narzędzia do semantycznej analityki tekstu, które rozumieją tekst praktycznie jak człowiek, ale „czytają” i analizują go błyskawicznie. Dzięki temu np. automatycznie tagują każdą wypowiedź oraz porządkują tagi w grupy tematyczne, czyli identyfikują tematy kluczowe, jakie internauci poruszają w wypowiedziach. Przykładowo, wypowiadając się na temat nowego modelu smartfona, z pewnością będą oceniać jego ekran, baterię, aparat fotograficzny czy cenę – tego typu zagadnienia stworzą wspomniane grupy tematyczne. Dodatkowo, Semoni wskazuje nacechowanie emocjonalne opinii dotyczących każdego z tematów, czyli tzw. sentyment, i to na poziomie konkretnych słów i fraz, a nie tylko całej wypowiedzi.

Sieć 5G to kopalnia dezinformacji i teorii spiskowych

Śledząc polskie ruchy antykomórkowe doskonale wiem jakie teorie dominują w narracji na temat sieci 5G i działania Semoni idealnie to potwierdziły.

Tak wygląda mapa słów, która pokazuje jakie konkretnie teorie łączą się ze sobą. Jak się okazuje, bardzo krótka jest droga od Billa Gatesa do Wuhan, od Instagrama do eksperymentu lub Polski do masonów i ludobójstwa. Typowy dzień na Facebooku.

A oto kilka smaczków, na jakie trafiła sztuczna inteligencja w poszukiwaniu informacji o 5G w polskim Internecie:

Na koniec bardzo ważna kwestia. Wśród wypowiedzi na temat sieci 5G, większość opinii ma wydźwięk zdecydowanie negatywny:

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News