Reklama
aplikuj.pl

Polskie banki z miliardowymi stratami w 2020 roku

Związek Banków Polskich ostrzega przed pesymistycznym scenariuszem, który oznacza dla polskiej branży finansowej ogromne straty. A problemy banków oznaczają problemy ich klientów.

Sytuacja Banków w Polsce stale ulega pogorszeniu. W ostatnim czasie winna jest temu pandemia koronawirusa, jednak to nie jedyna przyczyna, bo problemy zaczęły się dużo wcześniej. Oprócz sytuacji epidemiologicznej największy wpływ na pogorszenie kondycji banków ma nadmierne opodatkowanie z podatkiem bankowym na czele. Związek Banków Polskich w najnowszym raporcie przedstawia prognozy dla sektora finansowego. Raport zawiera trzy scenariusze – optymistyczny, pesymistyczny i bazowy.

Scenariusz pesymistyczny zapowiada katastrofalne straty, które do końca 2020 roku osiągną poziom 9,82 mld zł netto. W przypadku wersji optymistycznej straty wyniosą tylko 1,72 mld zł, netto zaś w scenariuszu bazowym mówi się o kwocie netto 4,56 mld zł. W raporcie wspomina się również o rezerwach i prowizjach. W wariancie pesymistycznym rezerwy zrosną o 200 proc. a w optymistycznym o 100 proc.

Straty banku przełożą się na wzrost cen usług, za które muszą płacić klienci. Eksperci ostrzegają, że stopy procentowe jeszcze długo mogą pozostawać bliskie zeru, zaś darmowe konta będą coraz rzadsze. Banki coraz częściej mogą zacząć pobierać opłaty za przechowywanie depozytów. Cięcie kosztów przez banki spowoduje też zmniejszenie liczby oddziałów fizycznych a w efekcie redukcje zatrudnienia. Trudniej będzie również o uzyskanie kredytu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News