Reklama
aplikuj.pl

Egipskie sarkofagi były zamknięte przez 2500 lat. Co znajduje się wewnątrz nich?

sarkofag egipt

Archeolodzy odkryli 13 egipskich trumien, które znajdowały się w ukryciu przez ostatnie 2500 lat. Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności podzieliło się tą informacją za pośrednictwem Facebooka, przyznając, że nie zidentyfikowano jeszcze zawartości sarkofagów.

Znalezione obiekty różnią się od dotychczas odkrywanych przede wszystkim… stanem. Są bowiem nienaruszone. Minister Khaled Al-Anani sądzi, że w pobliżu mogą znajdować się kolejne sarkofagi, które zostaną odkryte za sprawą dalszych badań archeologicznych.

Gdzie dokonano znaleziska? Na głębokości ok. 11 metrów, w miejscu, gdzie znajdowała się studnia. Trumny są na tyle dobrze zachowane, że nadal widać na nich resztki farb użytych do wykonania zdobień. Położona na południe od Kairu Sakkara słynie ze znajdowanych w jej obrębie sarkofagów oraz innych pozostałości po starożytnych Egipcjanach.

Czytaj też: Egipt został podbity, ale czy na pewno militarnie?

Jest to również jedny znane miejsce pochówku na terenie Egipu, w którym znajdują się grobowce pochodzące zarówno z początków jak i schyłku tej cywilizacji. Poza tym, znajdowano tam również pozostałości z epoki greckiej i rzymskiej. Brak złodziei, którzy plądrowaliby to mijsce na przestrzeni setek lat spowodował, że jest to jeden z najważniejszych archeologicznie terenów Egiptu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News