Międzynarodowy zespół pod kierownictwem naukowców z hiszpańskiego Instytutu Ogrodnictwa Podzwrotnikowego i Śródziemnomorskiego La Mayora oraz Instytutu Inżynierii Materiałowej w Sewilli, zwrócił uwagę na rodzaj odpadów rolnych znanych jako wytłoki pomidorowe, aby wyeliminować potencjalnie szkodliwy związek (BPA) w tworzywach sztucznych przeznaczonych do pakowania żywności.
Folia spożywcza z pomidorowych odpadków. Naukowcy mają wielki cel, który pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie
Naukowcy stworzyli wyjątkowy materiał, który składa się ze skórek, nasion i łodyg pomidorów, które pozostają po przetworzeniu owoców w celu wykorzystania ich w takich produktach jak sosy czy soki. Zazwyczaj wytłoki są po prostu wyrzucane na wysypisko, spalane, kompostowane lub w najlepszym wypadku wykorzystywane w paszach dla zwierząt, choć nie mają zbyt wielu wartości odżywczych.
Czytaj też: Tlen na Ziemi. Jak starożytne cząsteczki mineralne miały zwiększyć jego ilość?
W celu wykorzystania tych odpadków naukowcy zaczęli od wysuszenia wytłoków pomidorowych, które zmielili na proszek. Ten został następnie zmieszany z roztworem wodorotlenku sodu, który był następnie podgrzewany w temperaturze 100ºC przez cztery godziny. Następnie (po wielokrotnym filtrowaniu roztworu w celu usunięcia wodorotlenku sodu), naukowcy otrzymali woskowy związek znany jako lipid.
Uzyskany lipid został następnie zmieszany z roztworem alkoholu etylowego, a mieszanka została następnie rozpylona na próbki aluminium, stali bez cyny i stali pokrytej cyną. Po wyschnięciu sprayu i podgrzaniu próbek w piecu o temperaturze 200ºC przez 10 do 60 minut otrzymano spolimeryzowaną powłokę lakierniczą, która okazała się bardzo skuteczna w ochronie metalu.
Lakier był również wysoce hydrofobowy, dobrze przylegał do metalu i nie wypłukiwał się z czasem do wody. Teraz z kolei naukowcy planują przetestować powłokę na rzeczywistych puszkach, zawierających różne rodzaje żywności, jak wynika z publikacji w Journal of Cleaner Production.