Reklama
aplikuj.pl

Ekonomiści przedstawili pomysły na walkę z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią

Ekonomiści z UC Berkeley podzielili się spostrzeżeniami na temat nadchodzącego (a w zasadzie już trwającego) kryzysu ekonomicznego, jaki wywołuje trwająca pandemia.

Zdaniem ekspertów, wzmożone inwestycje i dobrze zaplanowana polityka mogą przywrócić gospodarkę do pionu szybciej i w mniejszym stopniu dotknąć pracowników oraz przedsiębiorstwa. Doszli oni do wniosku, że Stany Zjednoczone mogą pozwolić sobie na tego typu kroki. Jesse Rothstein dodał, iż będzie to problem poważniejszy niż podczas Wielkiej recesji oraz porównywalny do Wielkiego kryzysu.

Gabriel Zucman sądzi, że kluczem do przetrwania tej sytuacji będzie szybkość i skala reakcji. Wszyscy są zgodni, że podstawą powinno być utrzymanie firm oraz zatrudnianych przez nie pracowników. Jednocześnie nie wygląda na to, aby udało się uniknąć wszystkich konsekwencji. Przewidywane, realne bezrobocie może wynieść nawet 25 procent, a wśród członków związku reprezentującego 307 000 pracowników hoteli i restauracji w całym kraju, 98% pozostaje bez pracy.

Czytaj też: Jak zabić koronawirusa w domu?

Amerykańskie władze zapowiedziały, że powstał pakiet pomocowy w wysokości 2 bilionów dolarów, a Zarząd Rezerwy Federalnej ogłosił w tym tygodniu dodatkową pomoc w wysokości 2,3 biliona dolarów dla małych firm i samorządów lokalnych. Jednocześnie ekonomistka Hilary Hoynes, podała trzy bezpośrednie priorytety: zwiększenie wsparcia w ramach programu pomocy żywnościowej, zwiększenie wsparcia dla najemców i zwiększenie pomocy dla rządów stanowych. Należy także pamiętać o znalezieniu balansu pomiędzy służbą zdrowia a gospodarką. Są to bowiem naczynia połączone, których kondycja jest zależna od siebie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News