WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ponad 1000 pacjentów szpitala zostało wystawionych na zarażenie wirusem HIV

Na terenie jednego z amerykańskich szpitali ponad 1000 osób mogło zostać narażonych na kontakt z HIV, wirusowym zapaleniem wątroby typu B i wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

W okresie od kwietnia do września jeden z siedmiu techników odpowiedzialnych za chirurgiczną sterylizację w szpitalu w Goszen pominął część procedur w procesie czyszczenia niektórych narzędzi chirurgicznych. I choć owe narzędzia przeszły inne procedury dezynfekcji i sterylizacji, to nie jest jasne, czy były całkowicie sterylne, zanim zostały użyte na ludziach.

Urzędnicy ze szpitala w Goszen wysłali listy z powiadomieniem i oferują bezpłatne pobieranie krwi 182 pacjentom, którzy przeszli operacje i którzy mogli być narażeni na różnorakie choroby zakaźne. Jedna z pacjentek, Linda Gierek, która przeszła zabieg w szpitalu 24 czerwca, złożyła w listopadzie pozew zbiorowy.

Zarówno wirusowe zapalenie wątroby typu B, jak i wirusowe zapalenie wątroby typu C są zakażeniami wątroby wywołanymi przez wirusa, który może być przenoszony przez krew. Objawy zapalenia wątroby typu B mogą obejmować gorączkę, zmęczenie i żółknięcie oczu. Z kolei objawy zapalenia wątroby typu C – jeśli w ogóle się pojawią – są zazwyczaj łagodne i przypominają grypę; mogą one obejmować obolałe mięśnie i zmęczenie.

HIV jest wirusem, który może również rozprzestrzeniać się przez krew i inne płyny ustrojowe. Powoli atakuje on układ odpornościowy, niszcząc mechanizmy obronne organizmu w taki sposób, że nie jest w stanie zwalczyć choroby.

ŹRÓDŁO: livescience.com