Reklama
aplikuj.pl

Potężna cywilizacja upadła na skutek zmian klimatu. Czy podobny los czeka naszą?

Naukowiec z Instytutu Technologii w Rochester opracował metodę, która pokazuje, że zmiany klimatyczne prawdopodobnie doprowadziły do upadku starożytnej cywilizacji. Artykuł w tej sprawie ukazał się na łamach Chaos: An Interdisciplinary Journal of Nonlinear Science.

Nishant Malik przekonuje, że zmieniające się wiatry monsunowe doprowadziły do upadku cywilizacji doliny Indusu, która była najrozleglejszą spośród czterech cywilizacji starożytności. Autor badań zdobył informacje na temat ówczesnych warunków klimatycznych. Dokonał tego m.in. poprzez pomiary obecności wybranych izotopów w stalagmitach z jaskiń na terenie południowej Azji.

W oparciu o zebrane dane, Malik był w stanie stworzyć zapis opadów monsunowych w tym regionie na przestrzeni ostatnich 5700 lat. Sam zainteresowany przyznaje, że analiza za pomocą narzędzi matematycznych zazwyczaj używanych do zrozumienia klimatu jest trudna. To nowe ma przynieść przełom, który doprowadzi do skompletowania historii naszych przodków.

Czytaj też: Ile gazów cieplarnianych tak naprawdę pochłaniają oceany?

Istnieje kilka teorii na temat tego, dlaczego cywilizacja doliny Indusu popadła w kryzys, ale to właśnie zmiana klimatu wydaje się najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Bez badań Malika nie było na to żadnych dowodów matematycznych. Jego analiza wykazała, że tuż przed pojawieniem się tej cywilizacji nastąpiła poważna zmiana wiatrów monsunowych, natomiast przed upadkiem owe wiatry odwróciły kurs. Pokazuje to, iż podobny los może czekać naszą cywilizację – i niestety wiele czynników sugeruje taki scenariusz.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News