Jowisz ma na swojej orbicie ciało niebieskie, które może być przyjazne życiu, jakie znamy. Mowa o księżycu Europa, którego tajemnicę właśnie rozwikłano.
Rosnące podejrzenia, że ogromny słony ocean kryje się pod mroźną skorupą, księżyca Europa sprawia, że ten jest coraz częściej postrzegany jako jedno z bardziej prawdopodobnych ciał w naszym Układzie Słonecznym, które może ukrywać przed nami zalążki życia. Zwłaszcza że niedawno naukowcy z NASA po raz pierwszy bezpośrednio potwierdzili parę wodną, „buchającą” z powstałych wyrw.
Dane zebrane z różnych misji kosmicznych w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci pokazują, że społeczność naukowa staje się coraz bardziej ośmielona możliwością życia w Europie. Obejmowały one pomiary nieregularnego pola magnetycznego sondy Galileo na przełomie lat 90. i XXI wieku, w których widziano prawdopodobną obecność cieczy od lodową powierzchnią Europy. W 2012 roku Kosmiczny Teleskop Hubble’a ujawnił dowody pary wodnej nad biegunem południowym Europy i wtedy to powstały pierwsze hipotezy.
Te jednak zostały rozwiane przed kilkoma dniami, kiedy to naukowcy doszukali się dowodów na obecność pary wodnej na księżycu Europa na podstawie danych z obserwatorium na Hawajach, gdzie międzynarodowy zespół badaczy wykorzystał dane spektrograficzne do analizy składu chemicznego atmosfery Europy. Jednak nie jest to potwierdzenie na wielki ocean pod powierzchnią lodu, bo równie dobrze mogą to być stosunkowo niewielkie zbiorniki.