WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Powiązanie pomiędzy otyłością a zmysłem węchu

W 2016 roku prawie 2 miliardy osób na całym świecie miało nadwagę, a 650 milionów było otyłych. Aż 41 milionów z nich miało poniżej 5 lat. Choroba ta jest więc dosyć powszechna a okazuje się, że jej skutki są ciągle odkrywane.

Naukowcy z Uniwersytetu Otago odkryli zaskakujący związek pomiędzy otyłością, a zmysłem węchu. W celu zbadania tej sprawy badacze zebrali informacje od 1500 osób z badań klinicznych na całym świecie. Okazuje się, że im lepiej człowiek czuje zapach tym jest bardziej prawdopodobne, że jest to osoba szczupła i odwrotnie. Ma to kluczowe znaczenie w zachowaniach żywieniowych, bowiem wpływa na sposób, w jaki identyfikujemy i wybieramy różne smaki.

Słaby węch może prowadzić do niezdrowych wyborów żywieniowych, które napędzają otyłość. Na podstawie badań naukowcy wysnuli teorię, że otyłość zmienia metabolizm co wpływa na szlaki komunikacyjne pomiędzy jelitami a mózgiem. Na tej podstawie sprawdzili oni, czy usunięcie żołądka może wpływać na zmysł węchu. Okazuje się, że taka operacja rzeczywiście działa.

Czytaj też: Dobry sen pomaga dzieciom być zdrowszymi

Źródło: Medicalnewstoday