Reklama
aplikuj.pl

Powierzchnia Księżyca nosi ślady uderzenia ogromnego obiektu. Kiedy do niego doszło?

Księżyc, w związku z brakiem atmosfery, stanowi dość łatwy cel dla wszelkiego rodzaju kosmicznych obiektów, które co jakiś czas uderzają o jego powierzchnię. Na łamach Nature Astronomy ukazał się artykuł poświęcony jednemu z takich zdarzeń.

Badania były prowadzone przez zespół znajdujący się pod przewodnictwem Royal Ontario Museum. Naukowcy odkryli, że powstawanie skał na Księżycu może być bezpośrednio związane z uderzeniami meteorytów. Aby lepiej to zrozumieć, autorzy badań przeanalizowali próbki zebrane podczas misji Apollo 17, która odbyła się w 1972 roku.

Okazało się, że zawierają one dowody na to, iż skały księżycowe powstały w niewiarygodnie wysokich temperaturach. Wartości przekraczające 2300 stopni Celsjusza można osiągnąć jedynie poprzez stopienie się zewnętrznej warstwy planety będące efektem uderzenia dużych rozmiarów obiektu. Powstałe w ten sposób kryształy pochodzą sprzed ok. 4,3 mld lat.

Czytaj też: Oto nowe ustalenia nt. wybuchów masywnych gwiazd

Badania sugerują, że poważne uderzenia, które miały miejsce ponad 4 miliardy lat temu, mogły doprowadzić do zmieszania zewnętrznych i wewnętrznych skał tworzących naszego naturalnego satelitę. Brak tektoniki i wulkanizmu na Księżycu (choć w ostatnim czasie pojawiły się doniesienia sugerujące coś zupełnie odwrotnego) powoduje, że skały tworzące Srebrny Glob mogą przetrwać znacznie lepiej niż te na Ziemi. W efekcie można je badać, kompletując przy tym historię naszej planety.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News