Reklama
aplikuj.pl

Powłoka aktywowana światłem zabija bakterie

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu bakterii można stosować wiele różnych środków. Jednym z nich może być powłoka aktywowana światłem, którą opisano na łamach Nature Communications.

Pod tym względem prym wiodą tzw. zakażenia związanego z opieką zdrowotną. Wśród najbardziej powszechnych bakterii należy wymienić Clostridioides difficile, Staphylococcus aureus oraz Escherichia coli. W ramach walki z nimi naukowcy postanowili wykorzystać aktywowaną światłem powłokę. Materiał ten skutecznie zabija bakterie nawet przy niewielkim natężeniu światła. Dotychczas stosowane były pod tym względem znacznie mniej wydajne i potrzebowały nawet 10-krotnie bardziej natężonego światła.

Wspomniana powłoka składa się z cząstek chemicznie modyfikowanego złota, które osadzono w polimerze zawierającym barwnik o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybiczych. W reakcji na światło taka mieszanka tworzy reaktywne formy tlenu, które zabijają bakterie. W czasie testów udało się skutecznie zwalczyć S. aureus i E. coli. Naukowcy zauważyli, że powłoka zabija bakterie poprzez produkcję nadtlenku wodoru. Jest to dość łagodny odczynnik stosowany w roztworach środków do czyszczenia soczewek kontaktowych.