Reklama
aplikuj.pl

Powstał pierwszy na świecie model do śledzenia nienawiści w sieci

Pierwszy na świecie model do śledzenia nienawiści w sieci
Pierwszy na świecie model do śledzenia nienawiści w sieci

Według nowych badań nienawiść w sieci (tak zwany hate) rozwija się na całym świecie dzięki samoorganizującym się, skalowalnym klastrom, które łączą się, tworząc odporne sieci rozproszone na wielu platformach społecznościowych, krajach i językach. Naukowcy z George Washington University opracowali więc pierwszy na świecie model do śledzenia nienawiści w sieci, aby śledzić rozwój tych internetowych klastrów nienawiści i z nią walczyć. 

Czytaj też: Huragany powodują ewolucję bardziej agresywnych pająków

Dzięki eksplozji mediów społecznościowych ludzie mogą połączyć się z innymi podobnie myślącymi ludźmi za pomocą kilku kliknięć. Klastry osób o wspólnych zainteresowaniach tworzą się łatwo i szybko, a ostatnio internetowe ideologie nienawiści i ekstremistyczne narracje zostały powiązane z falą przestępstw na całym świecie. Aby temu zaradzić, badacze pod przewodnictwem Neila Johnsona, profesora fizyki w GW, postanowili lepiej zrozumieć to, jak ewoluuje nienawiść online i czy można ją powstrzymać.

Pierwszy na świecie model do śledzenia nienawiści w sieci
Pierwszy na świecie model do śledzenia nienawiści w sieci

Aby zrozumieć, jak nienawiść ewoluuje w Internecie, zespół rozpoczął od zmapowania wzajemnych powiązań klastrów. Koncentrując się na Facebooku i VKontakte, naukowcy rozpoczęli pracę z danym klastrem nienawiści i odkryli, że nienawiść przekracza granice określonych platform internetowych, państw oraz języków. Zauważyli też, że klastry te mogą migrować i odtwarzać na innych platformach lub używać różnych języków, aby uniknąć wykrycia.

Zespół, w skład którego weszli naukowcy z University of Miami, wykorzystał spostrzeżenia z internetowego mapowania nienawiści do opracowania czterech strategii interwencyjnych, które platformy społecznościowe mogłyby natychmiast wdrożyć w zależności od okoliczności. Z kolei sami twórcy opracowują teraz oprogramowanie, które może pomóc organom regulacyjnym i ścigania.

Czytaj też: Wojna między USA i Rosją doprowadziłaby do zimy nuklearnej

Źródło: Phys