Reklama
aplikuj.pl

Powstał pierwszy programowalny komputer z pamięcią trwałą

Naukowcy wykorzystali technologię wytwarzania układów scalonych CMOS, aby zaprezentować system, który może wykonywać różnorodne zadania obliczeniowe. 

W nadziei na przyspieszenie rozwoju sztucznej inteligencji i obliczeń neuromorficznych oraz ograniczenie zużycia energii, ludzie szukają możliwości wykonywania większej ilości obliczeń w pamięci niż w rdzeniu obliczeniowym procesora. Tzw. memrystory i inne typy pamięci nieulotnej wydają się szczególnie dobrze nadawać do tego zadania. Jednak większość demonstracji obliczeń w pamięci została przeprowadzona w autonomicznych układach akcelerujących, które albo zostały zbudowane dla określonego rodzaju problemu albo wymagających do pracy oddzielnego procesora. Inżynierowie z University of Michigan twierdzą, że ich komputer jest pierwszym opartym na pamięci trwałej, który może działać samodzielnie.

Czytaj też: Microsoft inwestuje krocie w AGI – silną sztuczną inteligencję

Nowy układ łączy w sobie układ 5,832 memrystorów z procesorem OpenRISC. Do tego dochodzi 486 specjalnie zaprojektowanych konwerterów cyfrowo-analogowych, 162 konwertery analogowo-cyfrowe oraz dwa interfejsy sygnałów mieszanych. Przy maksymalnej częstotliwości układ zużywał nieco ponad 300 miliwatów, wykonując 188 miliardów operacji na sekundę na wat. W porównaniu z innymi urządzeniami, np. od Nvidii, nie jest to może imponujący wynik, ale autorzy projektu zauważają, że korzystali z procesu produkcji przewodników pochodzącego sprzed dwóch dekad.

Procesor przeszedł trzy testy, aby sprawdzić jego programowalność i zdolność do obsługi szerokiej gamy zadań uczenia maszynowego. Najpierw urządzenie musiało sklasyfikować informacje. W tym celu komputer rozpoznawał litery z alfabetu greckiego. Drugie zadanie polegało na rozwiązaniu problemu rzadkiego kodowania. Trzecie natomiast zakładało, iż sieć neuronowa odróżni nowotwory złośliwe od łagodnych. Dokonała tego z dokładnością 94,6 procent.

[Źródło: spectrum.ieee.org; grafika: Michigan Engineering Communications & Marketing]

Czytaj też: Zespół z MIT rozwija sztuczne mięśnie dzięki ogórkom