Reklama
aplikuj.pl

Powstawanie gwiazd może przebiegać zupełnie inaczej niż sądziliśmy

astronomia

Obserwacje przeprowadzone przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a pokazały, że dżety i wiatr gwiazdowy emitowane przez młode gwiazdy nie spowalniają zjawiska ich wzrostu.

Ustalenia na ten temat zostały opublikowane na łamach The Astrophysical Journal i sugerują, iż naukowcy wzięli pod lupę 304 protogwiazdy znajdujące się na terenie obłoku molekularnego w Orionie. Astronomowie nie znaleźli dowodów na to, by wyrzuty materii stawały się większe wraz ze wzrostem gwiazd.

Czytaj też: Planeta gorętsza od gwiazd? Astronomowie być może ją zaobserwowali

W przeprowadzeniu badań pomogły dane z kilku teleskopów kosmicznych. Na podstawie analiz światła pochodzącego ze wspomnianych protogwiazd, zespół badawczy skatalogował je pod względem wieku. Aby lepiej je poznać, astronomowie wykorzystali obserwacje w podczerwieni. Dzięki temu zrozumieli, że starsze gwiazdy wcale nie emitują większych ilości dżetów ani silniejszego wiatru gwiezdnego.

Powstawanie gwiazd może być mniej zależne od wyrzutów materii niż przypuszczali naukowcy

Oczywiście nie możemy wykluczyć, że tego typu zjawiska odgrywają pewną rolę w formowaniu gwiazd. Nie wydaje się ona jednak tak istotna, jak do tej pory sądzili naukowcy. W ramach dalszych badań astronomowie zamierzają skorzystać z modeli i symulacji obejmujących narodziny gwiazd, aby zidentyfikować inne mechanizmy, które mogłyby zatrzymać wzrost tych obiektów.