Reklama

Planeta gorętsza od gwiazd? Astronomowie być może ją zaobserwowali

astronomia

Wega to jedna z najjaśniejszych gwiazd na nocnym niebie. Jej okresowe przyciemnianie może być wywołane obecnością planety na jej orbicie.

Jeśli okaże się to prawdą, ten hipotetyczny obiekt byłby drugą najgorętszą odkrytą przez astronomów. Biorąc pod uwagę niewielką odległość dzielącą Ziemię i Wegę, wynoszącą 25 lat świetlnych, takie znalezisko byłoby niezwykle ważne.

Czytaj też: Betelgeza na sterydach. Naukowcy zdziwieni zachowaniem ogromnej gwiazdy
Czytaj też: Egzoplaneta, na której zachodzi aktywność tektoniczna. To pierwsze takie odkrycie
Czytaj też: Jeśli myślicie, że te białe punkty to gwiazdy, to jesteście w błędzie

Sama gwiazda wydaje się niezbyt stabilna, co utrudnia jej badanie. Potencjalne zmiany jasności są również trudniejsze do namierzenia, choć nie oznacza to, że nie ma takiej możliwości. Świadczą o tym dokonania naukowców, którzy opisali swoje postępy na łamach The Astronomical Journal Hurt.

Planeta krążąca wokół Wegi może być nawet gorętsza niż powierzchnia Proxima Centauri

Wykryta planeta krąży po orbicie mające 2,4 dnia i orbituje wokół czerwonego karła, który jest 40-krotnie jaśniejszy od Słońca. W efekcie temperatury panujące na powierzchni wspomnianej planety mogą dochodzić do nawet 3 tysięcy stopni Celsjusza. Taka wartość jest wyższa niż osiągana na powierzchni innej gwiazdy: Proxima Centauri.

Czytaj też: Pobliska egzoplaneta zwróciła uwagę naukowców. Chodzi o jej atmosferę
Czytaj też: Gwiazda, która obraca się przeciwnie do swoich planet. Poznaliśmy położenie nietypowego układu
Czytaj też: Czy wszystkie planety w Układzie Słonecznym obracają się w tym samym kierunku?

Badacze przypuszczają, iż owa planeta ma masę co najmniej porównywalną do Neptuna, choć być może bliższą Jowiszowi. Oczywiście wokół Wegi mogą krążyć inne planety, lecz sam układ jest na tyle młody, że szansa występowania tam życia wydaje się bardzo niska.