WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Prawdopodobnie tych gwoździ użyto do ukrzyżowania Jezusa

Prawdopodobnie tych gwoździ użyto do ukrzyżowania Jezusa

Geolog Aryeh Shimron, główny autor badań opublikowanych na łamach Archeological Discovery, powiedział, że związek znalezionych gwoździ z Józefem Kajfaszem nie stanowią żelaznych dowodów w kwestii Jezusa, ale stanowią mocny argument w tej sprawie.

Film dokumentalny z 2011 roku, zatytułowany The Nails of the Cross, sugerował, że gwoździe znalezione na terenie dzisiejszego Izraela znajdowały się w grobowcu Józefa Kajfasza. To właśnie on był jednym z arcykapłanów żydowskich, którzy zdecydowali o ukrzyżowaniu Chrystusa. Być może zachował gwoździe w formie pamiątki.

Czytaj też: Czy starożytni ludzie uważali Jezusa za magika?
Czytaj też: Czego o Jezusie możemy się dowiedzieć dzięki wykopaliskom w jego rodzinnym mieście?
Czytaj też: Wizerunek Jezusa wyrzucony do śmieci okazał się dziełem sztuki wartym miliony

Egzekucja Jezusa została rzekomo przeprowadzona w piątek 3 kwietnia 33 roku, kiedy to został on przybity do krzyża. Była to ówcześnie powszechna rzymska metoda wykonywania kary śmierci. Shimron i jego współpracownicy porównali próbki z dwóch gwoździ z osadami z ossuariów w grobowcu Kajfasza. Okazało się, że nie tylko fizyczne i chemiczne sygnatury gwoździ i ossuariów pasują do siebie, ale mają też unikalny charakter.

Ukrzyżowanie Jezusa miało miejsce 3 kwietnia 33 roku – być może użyto wtedy powyższych gwoździ

Czytaj też: Naukowcy odkryli ukrytą chrzcielnicę w miejscu narodzin Jezusa
Czytaj też: Dla kogo była tablica, o której sądzono, że strzegła grobu Jezusa?
Czytaj też: Oto najstarszy wizerunek Jezusa odnaleziony w Izraelu

Co więcej, badacze natrafili również na konkretny rodzaj grzyba, który rośnie tylko w bardzo wilgotnych warunkach i nie znaleziono go w żadnym innym grobowcu w Jerozolimie. Nawet analizy fragmentów drewna osadzonych na gwoździach pozwalają sądzić, iż były one przybite do krzyża Jezusa.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News