Reklama
aplikuj.pl

Prawo jazdy stracimy dopiero za prędkość, której nasze auto raczej nie osiągnie?

1 lipca miały wejść w życie przepisy o utracie prawa jazdy za przekroczenie prędkości także poza granicą terenu zabudowanego. Jednak pomysł resortu Ziobry jest cały czas blokowany.

Od lipca miały obowiązywać przepisy dotyczące pierwszeństwa pieszych na przejściach, a także karne zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Nowe przepisy miały w końcu odmienić polskie drogi, uczynić je bezpieczniejszymi, a także zabierać prawo jazdy nawet 40 tys. przekraczającym prędkość kierowcom rocznie. Jak podaje Rzeczpospolita, przyczyną faktu, że nowa ustawa jeszcze nie działa jest konflikt na linii Ziobro-Morawiecki.

Co mają wprowadzić nowe przepisy?

Projekt przede wszystkim zakłada pierwszeństwo pieszych w każdym przypadku, a także ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę. A także utratę prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie dozwolonej prędkości poza terenem zabudowanym o 50km/h. Przepisy wzbudziły spore kontrowersje i wiele wątpliwości.

Nawet Ministerstwo Sprawiedliwości ma pewne obiekcje co do przepisów, zwłaszcza w temacie zabierania prawa jazdy.

Resort nawet wystosował list do sekretarza stanu Ministerstwie Infrastruktury Rafała Webera. Czytamy w nim ich własną propozycję:

W obszarze zabudowanym, gdzie przekroczenie prędkości pociąga za sobą dużo większe niebezpieczeństwo, do zatrzymania prawa jazdy na podstawie art. 135 ust. 1 pkt 1a lit a Prawa o ruchu drogowym dojdzie w sytuacji przekroczenia dwukrotności prędkości dopuszczalnej, a zatem 100 km/h, tj. o ponad 100%. Natomiast przekroczenie o więcej niż 50 km/h dopuszczalnej prędkości na autostradzie czy dwujezdniowej drodze ekspresowej stanowi odpowiednio przekroczenie o niespełna 36% i niespełna 42%”

Jak zwraca uwagę Rzeczpospolita oznacza to, że propozycja Ministerstwa Finansów zakłada zabieranie prawa jazdy dopiero przy osiągnięciu absurdalnych prędkości:

  • Na autostradzie – 281 km/h
  • Na drodze ekspresowej – 241 km/h
  • Na zwykłej drodze krajowej – 181 km/h

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News