Reklama

Premiera Toyota Land Cruiser 2022. Nowa platforma i V6 na miejscu V8

Zgodnie z oczekiwaniami i zapowiedziami miała właśnie miejsce premiera Toyota Land Cruiser, który wnosi kultowy model marki na zupełnie nowy poziom. Ten flagowy SUV doczekał się bowiem zupełnej przebudowy od podstaw.

Napęd Toyota Land Cruiser, czyli co zasili LC300

Toyota Land Cruiser nowej generacji to, przede wszystkim przejście na nową platformę TNGA i umieszczenie w ofercie bardziej ekologicznych jednostek spalinowych. Możecie pożegnać się z 5,7-litrowym wolnossącym silnikiem V8, bo tego zastąpił nowy 3,5-litrowy silnik V6 z podwójnym turbodoładowaniem, który pozwala na jeszcze więcej względem większej jednostki.

Czytaj też: Hipersamochód Toyota GR Super Sport może zachwycić nas mocą

Jego moc sięga bowiem 415 koni mechanicznych, a moment obrotowy dobija do 650 Nm, co stanowi zrosty o prawie 30 KM i 110 Nm. Turbodoładowanie poprawia też moc na niskich obrotach i pozwala osiągnąć wyższą oszczędność paliwa, co w połączeniu z dziesięciobiegową automatyczną skrzynią biegów pomaga nowemu Land Cruiserowi osiągnąć prędkość 100 km/h w 6,7 sekundy.

Obok tej V6 Land Cruiser 2022 nowej generacji będzie też dostępny z 3,3-litrowym silnikiem diesla o podwójnym turbodoładowaniu o mocy 308 KM i momencie obrotowym na poziomie 700 Nm. Bez względu na wybór napędu dzięki nowej platformie możecie liczyć na całą masę ulepszeń, co przekłada się na utratę około 200 kg wagi, obniżenie środka ciężkości (m.in. dzięki aluminiowemu dachowi) i ogólną emisję dwutlenku węgla niższą o 10%.

Czytaj też: Toyota Corolla Sport na wodór udowadnia, że przyszłość nie musi być cicha

Wszystko to przekłada się z kolei na wyższą sprawność terenową, bo LC300 chwali się 230 mm prześwitem, 32-stopniowym kątem natarcia i 26,5-stopniowym kątem zejścia. Z kolei po stronie bezpieczeństwa Land Cruiser 2022 posiada najnowsze technologie Toyoty, które obejmują adaptacyjny tempomat, asystenta utrzymania pasa ruchu i adaptacyjne światła drogowe.

Toyota Land Cruiser nowej generacji zachęca wieloma świetnymi funkcjami i dodatkami

Już od dłuższego czasu wiedzieliśmy, że wymiary trzyrzędowego Toyota Land Cruiser nowej generacji będą zależne od poziomu wyposażenia (GT Sport będzie mierzyło 4965 x 1945 x 1990 mm), a wewnątrz znajdzie się wiele świetnych, nowych technologii na czele z 12,3-calowym systemem infotainment, 14-głośnikowym systemem audio JBL, czy parą tabletów dla pasażerów na tylnych siedzeniach.

Czytaj też: Oto Max 3 Troopy, czyli Toyota Land Cruiser 79 zjadająca miny na śniadanie

W ofercie nie zabraknie też wyświetlacza HUD, elektrycznej klapy bagażnika, jonizatora powietrza, systemu uwierzytelniania odcisków palców, czterostrefowej klimatyzacji automatycznej, kamery podwozia, bardziej zaawansowany system Multi-Terrain Select czy technologii elektronicznego dynamicznego systemu zawieszenia Kinetic (KDSS) z przednimi i tylnymi blokadami trzech mechanizmów różnicowych.