Reklama
aplikuj.pl

Wiedzą, jak odwrócić proces starzenia. Jak na razie metoda dotyczy mózgu

medycyna

Starzejący się mózg może wywoływać szereg schorzeń, które dotkną pozostałe organy znajdujące się w naszym ciele. A co, gdyby odwrócić ten proces?

Z podobnego założenia wyszli naukowcy z Uniwersytetu Stanforda, którym jak na razie udało się odwrócić starzenie się mózgu u myszy. Co więcej, eksperymenty w warunkach laboratoryjnych wykazały także powodzenie w przypadku ludzkich komórek.

Czytaj też: Człowiek ma ukryty drugi mózg. Wiecie, gdzie się znajduje?
Czytaj też: Zatwierdzono genetycznie modyfikowane świnie. Do czego posłużą?
Czytaj też: Ludzki mózg wygląda jak wszechświat. Zobaczcie porównanie

Zespół zarządzany przez dr Katrin Andreasson opisał swoje działania na łamach Nature. Naukowcy stwierdzili, że starzenie mózgu może być powiązane ze stanami zapalnymi. Tym samym przeciwdziałanie im powinno opóźnić a nawet całkowicie stłumić występowanie niektórych schorzeń.

Naukowcom udało się odwrócić proces starzenia mózgu – jak na razie u myszy

Istnieje również szansa, iż współpracownicy Andreasson odkryli, co powoduje, że niektóre komórki odpornościowe wywołują stany zapalne. Jeśli okaże się to prawdą, moglibyśmy pozyskać narzędzie do ich powstrzymywania. Dokładniej rzecz biorąc, chodzi o komórki szpiku, które z wiekiem zaczynają gorzej funkcjonować, wywołują uszkodzenia pobliskich tkanek.

Czytaj też: Do którego z rodziców jesteśmy bardziej podobni genetycznie?
Czytaj też: W ten sposób ewolucja zmieniła mózg człowieka
Czytaj też: Polska firma zrewolucjonizuje badania genetyczne? Pomoże w tym aplikacja mobilna

Badacze zauważyli, że blokowanie hormonu PGE2 oraz receptora EP2 poprawiało percepcję myszy. Zauważono nawet polepszenie funkcji poznawczych, które w pewnym momencie osiągnęło poziom obserwowany u młodych gryzoni. Niestety, w najbliższym czasie nie ma szans na podawanie nowych leków ludziom.