Na rynku technologii dzieją się rzeczy, o których tylko możemy snuć teorie bez specjalnych wycieków, czy sprawiedliwie przedstawiających swoje produkty firm. Przykładem swoistego recyklingu jest najwyraźniej procesor AMD 4700S zintegrowany z płytą główną.
Zanim wejdę w szczegóły wspomnianego AMD 4700S czuję się zobowiązany do przybliżenia nieco produkcji sprzętów pokroju kart graficznych, czy procesorów. Zwykle bowiem modele z niższej półki mają wiele wspólnego z tymi z wyższej, ale są nie bez powodu stosownie ograniczane i sprzedawane pod inną nazwą i niższą ceną.
Czytaj też: Z Bitmain Antminer E9 zarobicie 29000 zł miesięcznie, ale z Commodore 64 niewiele
W procesie produkcji rdzeni krzemowych zachodzi bowiem zjawisko „loterii krzemowej”, która zapewnia producentowi układy o różnym stopniu „czystości”. Te najbardziej udane trafiają do topowych modeli, a te mniej, ze skazami uniemożliwiającymi sprzedaż po wyższej cenie, są stosownie stabilizowane przez blokowanie całego potencjału i sprzedawane jako słabsze modele.
AMD 4700S jest z kolei czymś innym, bo zakrojonym na jeszcze większą skalę układem wyjętym prosto z linii produkcyjnych Xboxa nowej generacji.
Czym dokładnie jest AMD 4700S?
W Chinach producenci zaczęli sprzedawać dziwaczne płyty główne w formacie ITX ze zintegrowanymi procesorami, pamięcią operacyjną i wszystkimi tradycyjnymi, choć podstawowym złączami. Wygląd tych płyt daje sporo do życzenia, ale jest też cenną wskazówką co do tego, czym w rzeczywistości AMD 4700S w ogóle jest.
Nazwa AMD 4700S nie zawiera nazwy Ryzen, co jednoznacznie oddziela ją od całej rodziny CPU AMD, ale najwyraźniej ta płyta główna jest dziełem fabryk czerwonych o nazwie „AMD Cardinal”. Oficjalnie nikt nie wspomina, że to po prostu całe laminaty wyjęte z Xbox Series X|S, ale wskazuje na to kilka szczegółów.
Czytaj też: W Windows 10 zostanie wyłączona ciekawa funkcja. Na szczęście nie na stałe
Po pierwsze, cała płyta główna z procesorem AMD 4700S przypomina cały laminat z konsoli Microsoftu. Po drugie, posiada zintegrowane w sobie 16 GB moduły pamięci GDDR6 w identyczny sposób, co laminat z konsoli Microsoftu i po trzecie, sprzedawcy sami wskazują na prawdziwe korzenie AMD 4700S.
Sam w sobie procesor AMD 4700S, to 8-rdzeniowy i 16-wątkowy układ produkowany w procesie technologicznym 7 nm i w oparciu o architekturę Zen2 z 12 MB pamięci podręcznej. Jego taktowanie Boost sięga 4 GHz, co odróżnia go od 3,8 i 3,6 GHz w konsolach Xbox, ale nic w tym dziwnego. W gruncie rzeczy ten procesor jest APU, czyli układem ze zintegrowanym rdzeniem graficznym, który jednak w tym przypadku najwidoczniej został dezaktywowany.
Czytaj też: Oficjalna specyfikacja Oppo K9 5G ujawniona przed premierą
Dlaczego? Najpewniej nie spełniał standardu trafienia na pokład konsoli, więc AMD postanowiło go wyłączyć, na czym skorzystał CPU, dostając więcej mocy i mogąc rozgrzać się nieco bardziej. To z kolei oznacza, że tworząc komputer z AMD 4700S, klient musi zadbać o stosowną kartę graficzną.
Czy AMD 4700S jest wydajny? Na to pytanie odpowiedział jeden ze sprzedawców (via Videocardz), wskazując, że to okrojone APU jest wolniejsze zarówno od Intel Core i7-9700, jak i AMD Ryzen 7 4750G PRO. Jednak w połączeniu z kartą Radeon RX 550, sklep twierdzi, że cały komputer jest szybszy od laptopowego Core i7-9750H z GeForce RTX 2060.