Procesor AMD 4700S, czyli zepsuty układ nowego Xboxa na sprzedaż?

Procesor AMD 4700S, zepsuty układ nowego Xboxa na sprzedaż, AMD 4700S,

Na rynku technologii dzieją się rzeczy, o których tylko możemy snuć teorie bez specjalnych wycieków, czy sprawiedliwie przedstawiających swoje produkty firm. Przykładem swoistego recyklingu jest najwyraźniej procesor AMD 4700S zintegrowany z płytą główną.

Zanim wejdę w szczegóły wspomnianego AMD 4700S czuję się zobowiązany do przybliżenia nieco produkcji sprzętów pokroju kart graficznych, czy procesorów. Zwykle bowiem modele z niższej półki mają wiele wspólnego z tymi z wyższej, ale są nie bez powodu stosownie ograniczane i sprzedawane pod inną nazwą i niższą ceną.

Czytaj też: Z Bitmain Antminer E9 zarobicie 29000 zł miesięcznie, ale z Commodore 64 niewiele

loteria krzemowa

W procesie produkcji rdzeni krzemowych zachodzi bowiem zjawisko „loterii krzemowej”, która zapewnia producentowi układy o różnym stopniu „czystości”. Te najbardziej udane trafiają do topowych modeli, a te mniej, ze skazami uniemożliwiającymi sprzedaż po wyższej cenie, są stosownie stabilizowane przez blokowanie całego potencjału i sprzedawane jako słabsze modele.

AMD 4700S jest z kolei czymś innym, bo zakrojonym na jeszcze większą skalę układem wyjętym prosto z linii produkcyjnych Xboxa nowej generacji.

Czym dokładnie jest AMD 4700S?

W Chinach producenci zaczęli sprzedawać dziwaczne płyty główne w formacie ITX ze zintegrowanymi procesorami, pamięcią operacyjną i wszystkimi tradycyjnymi, choć podstawowym złączami. Wygląd tych płyt daje sporo do życzenia, ale jest też cenną wskazówką co do tego, czym w rzeczywistości AMD 4700S w ogóle jest.

Nazwa AMD 4700S nie zawiera nazwy Ryzen, co jednoznacznie oddziela ją od całej rodziny CPU AMD, ale najwyraźniej ta płyta główna jest dziełem fabryk czerwonych o nazwie „AMD Cardinal”. Oficjalnie nikt nie wspomina, że to po prostu całe laminaty wyjęte z Xbox Series X|S, ale wskazuje na to kilka szczegółów.

Czytaj też: W Windows 10 zostanie wyłączona ciekawa funkcja. Na szczęście nie na stałe

Po pierwsze, cała płyta główna z procesorem AMD 4700S przypomina cały laminat z konsoli Microsoftu. Po drugie, posiada zintegrowane w sobie 16 GB moduły pamięci GDDR6 w identyczny sposób, co laminat z konsoli Microsoftu i po trzecie, sprzedawcy sami wskazują na prawdziwe korzenie AMD 4700S.

Sam w sobie procesor AMD 4700S, to 8-rdzeniowy i 16-wątkowy układ produkowany w procesie technologicznym 7 nm i w oparciu o architekturę Zen2 z 12 MB pamięci podręcznej. Jego taktowanie Boost sięga 4 GHz, co odróżnia go od 3,8 i 3,6 GHz w konsolach Xbox, ale nic w tym dziwnego. W gruncie rzeczy ten procesor jest APU, czyli układem ze zintegrowanym rdzeniem graficznym, który jednak w tym przypadku najwidoczniej został dezaktywowany.

Procesor AMD 4700S, czyli zepsuty układ nowego Xboxa na sprzedaż?

Czytaj też: Oficjalna specyfikacja Oppo K9 5G ujawniona przed premierą

Dlaczego? Najpewniej nie spełniał standardu trafienia na pokład konsoli, więc AMD postanowiło go wyłączyć, na czym skorzystał CPU, dostając więcej mocy i mogąc rozgrzać się nieco bardziej. To z kolei oznacza, że tworząc komputer z AMD 4700S, klient musi zadbać o stosowną kartę graficzną.

Procesor AMD 4700S, czyli zepsuty układ nowego Xboxa na sprzedaż?

Czy AMD 4700S jest wydajny? Na to pytanie odpowiedział jeden ze sprzedawców (via Videocardz), wskazując, że to okrojone APU jest wolniejsze zarówno od Intel Core i7-9700, jak i AMD Ryzen 7 4750G PRO. Jednak w połączeniu z kartą Radeon RX 550, sklep twierdzi, że cały komputer jest szybszy od laptopowego Core i7-9750H z GeForce RTX 2060.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Obserwuj nas w Google News