Po pożarze kultowej katedry Notre-Dame, francuski premier ogłosił plany konkursu architektonicznego, w którym wzięła udział firma Eight Inc. To podobno ta sama, której zawdzięczamy oryginalne sklepy Apple, więc nic dziwnego, że w swojej wizji poszła na całość.  

Czytaj też: Wyjątkowy basen zwieńczy Infinity w Londynie

Firma Eight Inc. zaproponowała przywrócenie dachu i iglicy Notre-Dame do poprzedniego stanu, ale przy użyciu szkła. W jej projekcie odtworzenie wszystkich ozdób byłoby priorytetem, a ich szklane wydanie w towarzystwie w całości szklanego dachu nadałoby im zupełnie nowego wyglądu, dzięki światłu naturalnemu i rozmaitym reflektorom. Skonstruowanie takiego dachu byłoby możliwe, dzięki podporom z strukturalnego szkła, które nie zniszczyłyby efektu przezroczystości.

Użycie wytrzymałego szkła strukturalnego ma sens i zabezpieczałoby całość przed wandalami, ale jednocześnie windowałoby koszta i wymagałoby wielu papierkowych prac z myślą o pozwoleniu. Samo konstruowanie całości zajęłoby zapewne znacznie więcej, więc nic dziwnego, że to jedynie wizja, która nigdy nie zostanie zrealizowana. Zwłaszcza że już dawno temu francuski senat wydał orzeczenie, zgodnie z którym katedra musi zostać przywrócona do pierwotnego stanu.

Czytaj też: Bethesda wreszcie roześle obiecane torby z kolekcjonerki Fallout 76

Źródło: New Atlas

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej