Reklama
aplikuj.pl

Ta proteza nogi zapewnia użytkownikom czucie

Te protezy zapewniają użytkownikom czucie w czasie rzeczywistym
Te protezy zapewniają użytkownikom czucie w czasie rzeczywistym

Do tej pory przeprowadzono już ogrom badań nad tym, jak dać robotom i protezom poczucie dotyku, ale skupiano się w nich głównie na rękach. Teraz naukowcy pod przewodnictwem ETH Zurich chcą przenieść sensoryczne sprzężenie zwrotne także dla amputowanych nóg i w ramach najnowszych prac stworzyli takie protezy, które zapewniają użytkownikom czucie w czasie rzeczywistym.

Czytaj też: Inspirowana Star Wars proteza LUKE Arm zapewnia zmysł dotyku

W ramach artykułu badawczego zespół badaczy opisuje, w jaki sposób zmodyfikowali gotową protezę nogi z czujnikami i elektrodami, aby dać użytkownikom poczucie ruchu w kolanie i sprzężenie zwrotne z podeszwy stopy dotykającej ziemi. Choć ich początkowa wielkość próby była niewielka i skorzystało z niej zaledwie dwóch użytkowników, to wyniki są obiecujące i (co ważniejsze) pozbawione odczuwalnego opóźnienia.

Naukowcy pracowali z dwoma pacjentami z amputacjami powyżej kolana. IEEE Spectrum wyjaśnia, że ​​zastosowali protezę nogi Össur z mikroprocesorem i czujnikiem kąta w stawie kolanowym. Zespół dodał następnie wkładkę z siedmioma czujnikami do stopy. Czujniki te przesyłają sygnały w czasie rzeczywistym przez Bluetooth do kontrolera przymocowanego do kostki użytkownika. Algorytm w kontrolerze kodował następnie sprzężenie zwrotne w sygnały neuronowe i dostarczał je do małego implantu w nerwu piszczelowym pacjenta z tyłu uda. Mózg  następnie interpretował te sygnały jako sprzężenie zwrotne z kolana i stopy.

Zmodyfikowana proteza pomogła użytkownikom chodzić szybciej, czuć się pewniej i wykazała, że była mniej uciążliwa niż tradycyjna proteza.  Po przeprowadzeniu większej liczby testów naukowcy mają nadzieję, że uda im się wprowadzić te technologie do większej liczby osób po amputacji i udostępnić je zarówno poza laboratorium.

Czytaj też: W tej rękawiczce proteza zyskuje ludzkie możliwości

Źródło: Engadget