WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Rozrywka

Przeklęta – wszystko co wiemy o serialu i nowy magiczny zwiastun. Czekacie?

Przeklęta to najnowsza produkcja Netflixa, która w lipcu zadebiutuje na platformie. I choć twórcy garściami czerpią z mitu arturiańskiego to z pewnością nie tak, jak Wam się wydaje.

Czytaj też: Kilka najciekawszych teorii dotyczących Harry’ego Pottera – część 1

Legendę o królu Arturze znamy chyba wszyscy. Camelot, Excalibur, okrągły stół i te sprawy. W tej historii pojawia się również Nimue, piękna Pani Jeziora, która służy Arturowi i Merlinowi radą, jednak jej rola jest bardzo bierna. Przypatruje się wszystkiemu z boku od czasu do czasu tylko używając swych zdolności. Na przestrzeni lat trochę przedstawień tej postaci pojawiło się w popkulturze i za każdym razem Nimue była tylko dodatkiem dla legendarnego Artura.

I tu pojawia się Netflix ze swoim nowym serialem (adaptującym książkę o tym samym tytule). W tym pełnym magii i mitycznych stworzeń średniowieczu nie ma miejsca na bezczynność. Przeklęta wydobywa Nimue z ukrycia i popycha ją na pierwszy plan tej opowieści. Oczywiście, w późniejszym czasie również u jej boku pojawi się młody Artur, ale seria i tak pierwsze skrzypce grać będzie Pani Jeziora, w którą wciela się Katherine Langford. W tej historii Nimue nie jest jeszcze znaną nam z Legendy Panią Jeziora tylko młodą dziewczyną z tajemniczymi zdolnościami, której przeznaczenie dopiero zaczyna się wypełniać.

Na etapie zwiastunów, zapowiedzi i prezentowych materiałów promocyjnych Przeklęta zapowiada się na epicką opowieść fantasy z magią, staromodną szermierką i masą przygód. Znajdziemy tu również wiele odwołań do współczesności, bo twórcy poruszą takie tematy jak degradacja środowiska czy bezsens wojny.

Obsada również jest bardzo zróżnicowana kulturowo. Artur nie jest klasycznym blondynem o białej skórze i osobiście uważam, że to bardzo miłe urozmaicenie. Chcemy w końcu zobaczyć w tej roli kogoś innego i wydaje się, że Netflix zamierza całkowicie odejść od klasycznych konwencji na rzecz czegoś nowego. Jestem na tak! Oczywiście, o ile sama historia będzie dobra i porywająca, bo dobrze wiemy, że ładna otoczka nie rekompensuje dziur w fabule.

Obejrzyjcie galerię zdjęć, które ukazały się dzisiaj wraz z pełnym zwiastunem Przeklętej

I rzućcie okiem na te, które Netflix pokazał nam już wcześniej

Przeklęta – kto w obsadzie?

Sama obsada Przeklętej wygląda bardzo zachęcająco. Jeśli już obejrzeliście zdjęcia to tak, dobrze widzicie w serialu zobaczymy Gustafa Skarsgårda najbardziej znanego z roli Flokiego w Wikingach. W kogo się wcieli? W Merlina! Już samo to jest świetnym powodem, dla którego sięgnę po te produkcję. A oto lista głównej obsady wraz z rolami, w których ich zobaczymy:

 • KatherineLangford – Nimue, 
 • DevonTerrell – Artur, 
 • Gustaf Skarsgård – Merlin,
 • Daniel Sharman – Płaczący Mnich, 
 • SebastianArmesto – król Uther Pendragon, 
 • Matt Stokoe – Gawain, 
 • LilyNewmark – Pym,
 • Shalom Brune-Franklin – Igraine,
 • Emily Coates – Siostra Iris, 
 • BillyJenkins – Squirrel, 
 • Bella Dayne – Red Spear, 
 • Peter Mullan – Ojciec Carden.

Czytaj też: The Old Guard – zupełnie nowe zdjęcia z filmu. Kiedy premiera?

Przeklęta – opis fabuły

Na koniec podrzucam Wam jeszcze oficjalny opis fabuły:

Przeklęta, to  serial na podstawie powieści z listy bestsellerów magazynu New York Times, jest nową wersją legendy arturiańskiej opowiedzianą z perspektywy Nimue, młodej kobiety z tajemniczymi zdolnościami, której przeznaczeniem jest zostać potężną (i tragiczną) Panią Jeziora. Po śmierci swojej matki Nimue zyskuje nieoczekiwaną pomoc ze strony Artura, skromnego najemnika, z którym wyrusza na misję znalezienia Merlina i dostarczenia mu starożytnego miecza. Podczas swojej podróży Nimue staje się symbolem odwagi i rebelii przeciwko przerażającym Czerwonym Paladynom i dowodzącym nimi królem Utherem. Przeklęta jest opowieścią o dojrzewaniu, która porusza zagadnienia bliskie współczesnemu widzowi, takie jak destrukcja środowiska naturalnego, terror religijny, bezsens wojny i znajdywanie odwagi, by pociągnąć innych do walki z niemożliwym do pokonania wrogiem.

Przeklęta – premiera 17 lipca na Netfliksie

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News