Reklama
aplikuj.pl

Ta terapia może wywołać przełom w leczeniu COVID-19

WHO przyznaje, że SARS-CoV-2 może z nami pozostać na dłużej, na podobnej zasadzie, co wirus grypy. Tym samym każda wiadomość o potencjalnym skutecznym leczeniu powikłań związanych z infekcją koronawirusem jest ważna.

Sorrento jest jedną z kilku firm pracujących nad przełomowym typem leku opartego na tzw. przeciwciała monoklonalnych. Wspomniana firma farmaceutyczna znalazła to, co nazywa „silnym przeciwciałem dla SARS-CoV-2”. W testach laboratoryjnych było ono w stanie całkowicie uniemożliwić łączenie się koronawirusa z komórkami ACE2. Jego nazwa to STI-1499, a Sorrento twierdzi, że środek umożliwia zatrzymanie inkubacji wirusa w zaledwie 4 dni.

Z miliardów przeanalizowanych przeciwciał to właśnie STI-1499 wyróżniało się zdolnością do całkowitego zablokowania infekcji zdrowych komórek SARS-CoV-2. Firma twierdzi, że wirus został zneutralizowany nawet przy niskich dawkach przeciwciał. STI-1499 będzie prawdopodobnie pierwszym przeciwciałem, które zostanie użyte w stworzeniu tzw. COVI-SHIELD zawierającej kombinację przeciwciał przeznaczonych do walki z potencjalnymi mutacjami koronaawirusa.

Czytaj też: WHO twierdzi, że koronawirus może z nami pozostać na zawsze

Zakładając, że STI-1499 jest skuteczne i bezpieczne, Sorrento będzie w stanie wyprodukować do 200 000 dawek miesięcznie. Firma planuje zrobić ich milion w oczekiwaniu na zatwierdzenie środka przez FDA. W razie większego zapotrzebowania, zdolność produkcyjna może zostać zwiększona.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News