Naukowcy z Pittsburgh School of Medicine dokonali przełomu, który może okazać się kluczowy w zakończeniu pandemii koronawirusa. Badaczom udało się wyizolować najmniejszą cząsteczkę zdolną do całkowitego neutralizowania SARS-CoV-2 – teraz chcą jej użyć do stworzenia leku.
Niewielkie rozmiary Ab8 powodują, że może łatwo rozprzestrzeniać się w ludzkim organizmie. Poza tym, taki lek mógłby być podawany na różne sposoby, m.in. poprzez inhalacje. Co więcej, badania wykazały, że opisywany środek jest mniej skory do wywoływania nieprzewidzianych skutków ubocznych niż inne testowane metody. Wynika to z faktu, że Ab8 nie łączy się z pojedynczymi komórkami.
Ab8 może być potencjalnie wykorzystywany jako terapia dla chorych na COVID-19, ale również w celu ochrony przed zakażeniami. Do tej pory środek był testowany jedynie na myszach, dlatego najpierw trzeba się upewnić, czy jest równie skuteczny u ludzi. Badania kliniczne mają się rozpocząć na początku przyszłego roku, ale naukowcy już teraz są do nich optymistycznie nastawieni.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News