Reklama
aplikuj.pl

Przyszłość medycyny znajduje się w jelitach

medycyna, jelita, mikrobiom jelit, leki mikrobiom, leki jelita, leki bakterie, bakterie w jelitach, leki bakterie w jelitach, medycyna jelita, medycyna mikrobiom

Naukowcy z całego świata odkrywają coraz to nowszą rolę mikrobiomu w jelitach. Okazuje się bowiem, że bakterie tam mieszkające bardzo mocno wpływają na różne funkcje naszego organizmu. 

W tej kwestii wypowiedział się własnie Ramnik Xavier, dyrektor Programu ds. Chorób Zakaźnych i Mikrobiomów w Broad Institute of MIT and Harvard. Twierdzi on, że firmy farmaceutyczne aktualnie pracują nad czterema podejściami.

Czytaj też: Naukowcy odkryli przyczynę tocznia

Pierwsze z nich polega na zastąpieniu naturalnych bakterii, które są „zepsute” podczas takich chorób jak nieswoiste zapalenie jelit. Drugie polega na zabijaniu lub usuwani z organizmu specyficznych gatunków bakterii takich jak MRSA oporne na antybiotyki. Trzecie dotyczy tworzenia syntetycznych bakterii w celu dostarczenia organizmowi tych, których mu brakuje. Ostatnie dotyczy zastąpienia cząsteczek, na które wpływają bakterie w jelitach.

Stworzenie leków opartych na jakimkolwiek z tych podejść będzie jednym z pierwszych kroków w celu wyeliminowania niektórych chorób związanych ze stylem życia – cukrzycy czy chorób sercowo-naczyniowych. Oczywiście cały czas trwają też badania, które mają na celu identyfikację wpływu mikrobiomu w jelitach na kolejne funkcje organizmu czy choroby.

Czytaj też: W jaki sposób przywołujemy wspomnienia?

Źródło: Popularmechanics