Reklama
aplikuj.pl

Przywracanie wzroku dzięki zmarłym? Chińczycy mają takie plany

medycyna

Artykuł dostępny w Stem Cell Reports sugeruje, że naukowcy z Chin przeszczepili komórki macierzyste siatkówki pobrane z ludzkich zwłok, umieszczając je następnie w oczach małp. W efekcie wykształciła się u nich tzw. warstwa barwnikowa siatkówki.

Ta warstwa, zwana również częścią barwnikową siatkówki, umożliwia m.in. pochłanianie rozproszonego światła i jest niezbędna do prawidłowego widzenia. Idąc w drugą stroną, nieprawidłowe funkcjonowanie lub całkowity brak wspomnianej warstwy stanowi główną przyczynę ślepoty.

Czytaj też: W jaki sposób odbywają się przeszczepy narządów?
Czytaj też: Mity o przeszczepach organów
Czytaj też: Naukowcy opracowali wszczepiany do mózgu implant. Ma przywracać wzrok

Na przykład zwyrodnienie plamki żółtej dotyka około 200 milionów ludzi na całym świecie. Nadzieją dla takich osób może być terapia opracowana przez chińskich badaczy. Autorzy badań twierdzą, że komórki mogłyby być pobierane z ludzkich zwłok, a następnie przeszczepiane. Taka metoda dawałaby możliwość ratowania wzroku u pacjentów z chorobami siatkówki.

Przywracanie wzroku może być możliwe dzięki przeszczepianiu komórek siatkówki

Potrzebne będą jednak dalsze analizy, aby ustalić, czy zabieg działa na ludzi. Naukowcy przyznają, iż badania kliniczne stanowią jeszcze odleglejszą perspektywę. W pierwszej kolejności należy skupić się na komórkach macierzystych małp cierpiących na ślepotę powiązaną z nieprawidłowym funkcjonowaniem warstwy barwnikowej siatkówki.