WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zauważono ptak będącego w połowie samicą i w połowie samcem

Gatunek ptaka zwany łuszczem strojnym ma ubarwienie odpowiadające jednocześnie samcom jak i samicom.

Annie Lindsay wraz z przedstawicielami Powdermill Nature Reserve przekonuje, że był to tzw. gynandromorf, czyli organizm mający jednocześnie męskie i żeńskie cechy płciowe.

Ptak będące w połowie samicą i w połowie samcem to rzadkość

Co ciekawe, różnice w upierzeniu zaobserwowanego osobnika są widoczne już teraz, ale na wiosnę – kiedy rozpocznie się okres lęgowy – staną się one jeszcze bardziej wyraziste.

Czytaj też: Zobaczcie zwierzę, które być może żywiło się tytanozaurami

Czytaj też: Boisz się (pandemicznej) samotności? Pomogą Ci zwierzęta domowe

Oczywiście tego typu przypadki są rzadko spotykane – Lindsay poprzednią taką obserwację przeprowadziła piętnaście lat temu. Gynandromorfizm występuje jednak u wielu gatunków ptaków, owadów i skorupiaków. Nietypowe połączenie płciowe łuszcza strojnego wynika z faktu, że w jajku mogą rozwinąć się męskie chromosomy płciowe po jednej stronie i żeńskie chromosomy płciowe po drugiej. W efekcie prowadzi to do powstania u ptaka jądra i innych cech męskich na jednej połowie jego ciała oraz jajnika i innych cech żeńskich na drugiej połowie.

Czytaj też: Jak wojny domowe wpływają na dzikie zwierzęta?

Czytaj też: Ocieplenie klimatu powoduje, że zwierzęta przemieszczają się w złych kierunkach

W przeciwieństwie do hermafrodytów, które również posiadają genitalia obu płci, gynandromorfy są stuprocentowymi samcami po jednej stronie ciała i samicami po drugiej stronie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News