Reklama
aplikuj.pl

Nietypowy pulsar nie pasuje do żadnej znanej kategorii

astronomia

Tzw. pajęcza gwiazda to rodzaj pulsara milisekundowego, któremu towarzyszy inna, mniej masywna gwiazda. Tego typu obiekty określa się również mianem czarnych wdów, ponieważ gwiazda neutronowa może w pewnym momencie wchłonąć całą materię swojego kosmicznego towarzysza.

W ramach nowych badań naukowcy zidentyfikowali trzy nieznane wcześniej czarne oraz jedną czerwoną wdowę. Wszystkie te obiekty znajdują się na terenie Drogi Mlecznej, a ich wykrycie było możliwe dzięki zniszczonemu już teleskopowi z obserwatorium Arecibo.

Czytaj też: Odkryto pierwszego pulsara tworzącego gromadę Messier 92. Co o nim wiemy?
Czytaj też: Odległy pulsar posiada trudne do wyjaśnienia cechy
Czytaj też: Superziemia odkryta przez astronomów krąży wokół jednej z najstarszych gwiazd

Co ciekawe, astronomowi natrafili także na jeszcze jednego pulsara, jednak jego cechy są na tyle zaskakujące, że nie ma pewności co do kategorii, do której mógłby zostać dopasowany.

Pulsar wykryty w Drodze Mlecznej łączy cechy czarnej i czerwonej wdowy

Z czego wynikają różnice między czarnymi a czerwonymi wdowami? O tych pierwszych mówimy, gdy gwiazda zabierze swojej towarzyszce na tyle dużo materii, że staje się ona mniejsza niż 1/10 masy Słońca. W drugim przypadku, jak nietrudno się domyślić, końcowa masa przekracza 1/10 masy centralnej gwiazdy Układu Słonecznego.