WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Szósta generacja myśliwców będzie fenomenalna. Brytyjski Tempest to potwierdza

Szósta generacja myśliwców będzie fenomenalna. Brytyjski Tempest to potwierdza

Firmy odpowiadające za rozwój brytyjskiego myśliwca Tempest szóstej generacji ujawniły niektóre elementy jego wyposażenia, wśród których wyróżnia się (przynajmniej na ten moment) jego radar.

System radarowy myśliwca Tempest

Tempest będzie pierwszym brytyjskim myśliwcem od dziesięcioleci i jednym z pierwszych tak zwanych myśliwców szóstej generacji, nawet bardziej zaawansowanych niż amerykańskie F-35 i rosyjskie Su-57 piątej generacji. Na jego pokładzie znajdzie się wirtualny kokpit, wsparcie sztucznej inteligencji i obsługa broni laserowej.

Czytaj też: Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [18.10.2020]
Czytaj też: Pancerniki wrócą do łask? Nowe działo o zasięgu 1850 km może do tego doprowadzić
Czytaj też: Bronie nowej generacji nadchodzą wielkimi krokami do rąk żołnierzy USA

Ostatnio w światło reflektorów wpadł zupełnie nowy system radarowy opracowywany przez firmę Leonardo UK. Ten, nazywany wielofunkcyjnym systemem częstotliwości radiowych, jest w stanie obsłużyć 10000 razy więcej danych niż istniejące systemy… przetwarzając tyle informacji na sekundę, ile obejmuje cały ruch internetowy w mieście wielkości Edynburga. Wiele jego podsystemów zostało już skonstruowanych i oczekuje się, że za kilka lat zostaną przeprowadzone testy w powietrzu.

Czytaj teżObejrzyjcie siłę eksplozji największego niewybuchu z czasów II wojny światowej w Polsce
Czytaj też: Armia USA zwraca coraz większą uwagę na wyposażenie kobiet na froncie
Czytaj też: Przed tym mamy drżeć. Korea Północna ujawniła nową broń jądrową

Według BAE Systems zespół pracuje nad ponad 60 demonstracjami technologii w dziedzinie wykrywania, zarządzania danymi i autonomii oraz wykorzystuje nowe metody współpracy, które obniżą koszty opracowania nowej technologii radarowej o 25%.