Reklama
aplikuj.pl

Raport ONZ ukazuje negatywny obraz walki z klimatem

W raporcie ONZ opublikowanym w niedzielę stwierdzono, że świat pozostaje w tyle w wyścigu o uniknięcie katastrofy klimatycznej. Pięcioletni okres kończący się w 2019 r. ma być najgorętszym w historii.

Według raportu opracowanego przez Światową Organizację Meteorologiczną „Średnia temperatura na świecie w latach 2015-2019 jest na dobrej drodze do tego, by być najwyższą [w okresie pięciu lat] w historii.” W okresie tym temperatury były średnio wyższe o 1,1 stopnia Celsjusza niż w przypadku czasów przedprzemysłowych (1850-1900). Z kolei w porównaniu do lat 2011-2015 temperatura była wyższa o 0,2 stopnia Celsjusza. Ostatnie cztery lata były najgorętsze od czasu, gdy w 1850 r. rozpoczęto prowadzenie rejestrów.

Zamiast spadać, emisja dwutlenku węgla wzrosła o dwa procent w 2018 roku, osiągając rekordowy poziom 37 miliardów ton. W porozumieniu paryskim z 2015 r. państwa określiły krajowe cele w zakresie ograniczenia emisji w celu ograniczenia długoterminowego wzrostu temperatury o mniej niż dwa stopnie Celsjusza powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej. Jednak nawet jeśli wszystkie kraje osiągną wyznaczone przez siebie cele, średnia temperatura wzrośnie o 2,9 stopni Celsjusza (a być może nawet 3,4 stopnia Celsjusza).

Czytaj też: Badania rzucają nowe światło na antarktyczną kontrolę globalnego klimatu

Obecne wysiłki na rzecz ochrony środowiska musiałyby zostać potrojone, aby osiągnąć cel 2 stopni Celsjusza. W przypadku ograniczenie wzrostu średniej temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza wysiłki musiałyby zostać zwiększone aż 5-krotnie. W 2018 r. ilość dwutlenku węgla w atmosferze wynosiła 407,8 części na milion (ppm), czyli o 2,2 ppm więcej niż w 2017 roku. Ostatni raz, kiedy atmosfera naszej planety zawierała 400 części CO2 na milion miał miejsce około 3-5 milionów lat temu. W tym czasie średnie globalne temperatury powierzchni były 2-3 stopnie Celsjusza wyższe, warstwy lodu na obu biegunach stopiły się, a poziom mórz był większy o ok. 10-20 metrów niż obecnie.

W sprawozdaniu stwierdzono również, że fale upałów były najbardziej śmiertelnym zagrożeniem pogodowym w okresie 2015-19, dotykając wszystkich kontynentów i ustanawiając nowe krajowe rekordy temperatur.

[Źródło: phys.org]

Czytaj też: Zmiany klimatu mogą wpływać na gleby