Reklama
aplikuj.pl

Recykling dwutlenku węgla może okazać się dochodowy

Wychwytywanie dwutlenku węgla i przekształcanie go w produkty komercyjne, takie jak paliwa lub materiały budowlane, może stać się nowym, globalnym przemysłem. Gdyby tak się stało, zjawisko to pomogłoby środowisku poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Badania skupiają się na 10 różnych sposobach wykorzystania dwutlenku węgla. Ich autorzy uwzględnili procesy wykorzystujące dwutlenek węgla wychwytywany z emisji, które powstają poprzez spalanie paliw kopalnych bądź w czasie procesów przemysłowych. Autorzy rozważyli również metody wykorzystujące dwutlenek węgla wychwytywany biologicznie w procesie fotosyntezy.

Badania wykazały, że średnio każdy sposób recyklingu może zużywać około 0,5 gigatony dwutlenku węgla rocznie, które w przeciwnym razie trafiłyby do atmosfery. Jedna gigatona to miliard ton. W bardziej optymistycznym scenariuszu mowa o nawet 10 gigatonach dwutlenku węgla rocznie. Teoretyczny koszt utylizacji miałby wynieść poniżej stu dolarów za tonę dwutlenku węgla.

Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, utrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza przez resztę XXI wieku będzie wymagało usunięcia od 100 do 1000 gigaton dwutlenku węgla z atmosfery. Obecnie emisje CO2 z paliw kopalnych rosną o ponad 1% rocznie, osiągając rekordowy poziom 37 gigaton w 2018 roku.