Reklama
aplikuj.pl

Rekordowo odległy kwazar jest niemal równie stary, co wszechświat

astronomia

Światło kwazara zwanego P172+18 pochodzi z okresu mającego miejsce zaledwie 780 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Jest to jeden z najbardziej niezwykłych obiektów, a cała historia się na tym nie kończy.

Astronomowie są bowiem szczególnie poruszeni faktem, iż wykryli w sygnale cechy charakterystyczne dla dżetu. Sam kwazar, oddalony o 13 miliardów lat świetlnych, jest najdalszym obiektem, jaki kiedykolwiek zaobserwowano we wszechświecie.

Kwazar P172+18 pochodzi z okresu mającego miejsce 780 milionów lat po Wielkim Wybuchu

Czym są kwazary? Pojęcie to odnosi się do galaktyk, w których supermasywne czarne dziury są niezwykle aktywne. Pochłaniają one materię, która z kolei rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur. W efekcie powstają ogromne ilości energii, co sprawia, że supermasywne czarne dziury są jaśniejsze od otaczających je galaktyk. Dzięki temu można je bez problemu dostrzec.

Czytaj też: Galaktyka zaskoczyła astronomów. Jest jasna niczym kwazar
Czytaj też: Astronomowie namierzyli najbardziej energetyczny odpływ z kwazara w historii
Czytaj też: Jaki jest wpływ kwazarów na rozwój galaktyk?

Autorzy nowego odkrycia opisali swoje dokonania na łamach The Astrophysical Journal. Z artykułu wynika, że P172+18 nie jest typowym kwazarem, ponieważ należy do wąskiego grona obiektów wytwarzających dżety widoczne w częstotliwościach radiowych. P172+18 posiada supermasywną czarną dziurę o masie 300 milionów Słońc, podczas gdy sam dżet ma zaledwie 1000 lat.