Reklama
aplikuj.pl

Materiał znaleziony na Ziemi jest starszy niż cały Układ Słoneczny

Naukowcy odkryli najstarszy materiał na Ziemi – jest on znacznie starszy niż sama planeta. Niewielkie ziarna wyizolowane z meteorytu, który spadł w Australii, mają od 5 do 7 miliardów lat, co oznacza, że są nawet starsze niż Słońce.

W 1969 r. na niebie w pobliżu Murchison na terenie Australii pojawiła się ogromna kula ognia. Fragmenty meteorytu o łącznej masie 100 kg znaleziono na powierzchni ponad 13 kilometrów kwadratowych. Meteoryt Murchisona został poddany intensywnym badaniom, które przyniosły niesamowite rezultaty. W ubiegłym roku stwierdzono m.in., że zawiera on pozaziemskie cukry niezbędne do powstania życia.

Teraz z kolei badacze odkryli, że meteoryt Murchisona zawiera również próbki najstarszego materiału, jaki kiedykolwiek znaleziono na Ziemi. Pogłoski o tym pojawiły się już 30 lat temu, jednak dokładny wiek tych substancji nie został do tej pory ustalony.

Aby to zmienić, naukowcy zmierzyli, jak długo owe ziarna były wystawione na działanie promieni kosmicznych. W ten sposób zespół badawczy stwierdził, że większość ziaren miała od 4,6 do 4,9 mld lat. Słońce liczy 4,6 mld lat, podczas gdy Ziemia powstała dopiero 4,5 mld lat temu. Jednak niektóre z tych ziaren datowane są na ponad 5,5 miliarda lat, co czyni je najstarszym znanym materiałem znalezionym na Ziemi.