WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Zobaczcie nowe ogniwa słoneczne, które zapewniają rekordowo wysoką wydajność

Zobaczcie nowe ogniwa słoneczne, które zapewniają rekordowo wysoką wydajność

Dwa opracowane niedawno ogniwa słoneczne oferują tak wysoką efektywność, że dzięki nim ustanowiono trzy rekordy pod względem uzyskiwania energii ze Słońca.

Tego typu technologie wciąż raczkują, choć odnawialne źródła energii zyskały ogromną popularność w ostatnich latach. Obecnie stanowią one coraz większy procent wszystkich metod pozyskiwania energii. Kolejne usprawnienia powodują, że jesteśmy coraz bliżej złamania bariery 50% wydajności. Za sprawą nowych ogniw, które możecie zobaczyć powyżej, uzyskano dokładnie 47,1% efektywności. Za projekt odpowiadają naukowcy z National Renewable Energy Laboratory.

Urządzenie to znane jest jako sześciozłącze III-V, co oznacza, że składa się z sześciu różnych rodzajów warstwy fotoaktywnej. Każda z nich dzieli się na kolejne, dzięki czemu łącznie ogniwo jest złożone z ok. 140 warstw będących łącznie cieńszych niż grubość ludzkiego włosa.

Czytaj też: Konsekwencje burz słonecznych mogą być większe niż sądzono

Należy jednak zaznaczyć, że rekordowy rezultat został ustanowiony za pośrednictwem wiązki światła 143-krotnie bardziej skupionej od promieni słonecznych. Jednocześnie, twórcy podkreślają, że inny rezultat, uzyskany w „normalnych” warunkach również był wyjątkowy – wyniósł 39,2 procent. Poza tym, naukowcy podkreślają, że przy zastosowaniu odpowiedniego systemu ogniskowania, można by skupić wiązkę światła, by efektywność była bliższa 50 procent.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News