Reklama

NASA opracowała swój respirator w 37 dni

awaryjny respirator, respirator NASA, projekt respiratora NASA, nowy rodzaj respiratorów, respirator agencji kosmicznej

Cały świat zareagował na trwającą pandemię, więc i czegoś od NASA nie mogło zabraknąć. Tym razem agencja ogłosiła dumnie, że inżynierowie z NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) opracowali swój projekt respiratora.

Ten respirator wysokociśnieniowy może mechanicznie dbać o proces oddychania u pacjentów z najcięższymi objawami COVID-19 (koronawirusa). Co najciekawsze, inżynierowie byli w stanie dokonać tego w zaledwie 37 dni.

Jak powiedział JPL Michael Watkins w oświadczeniu:

Specjalizujemy się w produkcji statków kosmicznych, a nie produkcji urządzeń medycznych. Ale doskonała inżynieria, rygorystyczne testy i szybkie prototypowanie to niektóre z naszych specjalizacji. Kiedy ludzie w JPL zdali sobie sprawę, że mogą mieć wszystko, co potrzebne, aby wesprzeć społeczność medyczną i szerszą społeczność, poczuli, że ich obowiązkiem jest dzielenie się pomysłowością, wiedzą i zaangażowaniem.

NASA przesłała tym samym swój prototyp do renomowanej placówki medycznej w Nowym Jorku, gdzie wirus szaleje, aby przetestować go w boju. Podobnie zresztą postąpili naukowcy z Human Simulation Lab, którzy przeprowadzili dalsze testy.

Niejaki Matthew Levin, dyrektor ds. Innowacji w Human Simulation Lab stwierdził, że:

Prototyp NASA działał zgodnie z oczekiwaniami w szerokiej gamie symulowanych warunków dla pacjentów. Zespół jest przekonany, że respirator VITAL będzie w stanie bezpiecznie wspomagać pacjentów cierpiących na COVID-19 zarówno tutaj w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie.

Ponieważ respirator NASA składa się z mniejszej liczby części, agencja twierdzi, że VITAL można budować szybciej i łatwiej go konserwować niż tradycyjne respiratory. To rozwiązanie nie ma jednak na celu trwałego zastąpienia drogich wentylatorów szpitalnych, bo ich wytrzymałość określa się na około 3/4 miesiące.

Czytaj też: Czego uczy koronawirus na lotniskowcu USS Roosevelt?

Obecnie NASA stara się o zezwolenie na stosowanie tych respiratorów w sytuacjach awaryjnych od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. Po jego uzyskaniu biuro Caltech, które zarządza JPL, zaoferuje bezpłatną licencję dla VITAL, jak podaje Popular Mechanics.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News