Reklama
aplikuj.pl

Rewolucyjne protezy dla amputantów, czyli jak naukowcy zrobią z nas cyborgów

Atom Touch, zaawansowana proteza ręki

Zespół naukowców z University of Cambridge zapowiedział właśnie w ramach publikacji w dzienniku Science Advances potencjalną rewolucję, która może pomóc amputanom, czyli osobom pozbawionym kończyn. W tym wysiłku chcą wręcz zrobić z ludzi cyborgów.

Rewolucja w protezach nadchodzi. Połączą ciała z technologią w nieznany dotąd sposób

Naukowcy opracowali nowy typ implantu neuronowego, który ma za zadanie połączyć ludzkie komórki macierzyste z elektroniką i ma potencjał, aby pomóc amputantom lub osobom, które straciły możliwość korzystania z kończyn. Tego typu biohybrydowa proteza wyróżnia się tym, że wykorzystuje pluripotencjalne komórki macierzyste (iPSC), czyli dorosłe komórki, które zostały przeprogramowane w laboratorium, aby stać się podobnymi do embrionalnych komórek macierzystych, które mogą rozwinąć się w każdy inny rodzaj komórek.

Czytaj też: Jeden robot do wszystkiego. Z WORMS można podbijać Księżyc

Naukowcy wykorzystali te komórki do stworzenia miocytów, a więc komórek będących budulcem mięśni szkieletowych. To pierwszy raz, kiedy iPSC zostały wykorzystane w ten sposób w żywym organizmie, a udało się to po tym, jak zostały ułożone w siatkę na matrycach mikroelektrod (MEAs) tak cienkich, że można było je przyczepić do końca nerwu. W ten sposób powstała warstwa miocytów, która znalazła się pomiędzy elektrodami urządzenia a żywą tkanką i którą badacze wszczepili szczurom w celu przeprowadzenia testów.

W tym celu przymocowali pokrytą komórkami stronę urządzenia do odciętych nerwów łokciowego i pośrodkowego w przednich łapach szczurów. W następnych dniach okazało się, że urządzenie zintegrowało się z ciałem szczura i zapobiegło tworzeniu się tkanki bliznowatej, a na dodatek przetrwało przez cztery tygodnie po wszczepieniu, co jest pierwszym przypadkiem, kiedy komórki przetrwały przedłużony eksperyment tego rodzaju.

Należy jednak pamiętać, że badanie przeprowadzono dopiero tylko na szczurach i zanim urządzenie będzie mogło być stosowane u ludzi, potrzebne będą dalsze badania i testy.