Reklama
aplikuj.pl

Oto robot dla lekarzy na miarę postpandemicznego świata

Wielokrotnie słyszeliśmy, że świat po pandemii już nigdy nie będzie taki sam, a nasze nawyki ulegną zmianom, więc nic dziwnego, że nawet sprzęt medyczny może doczekać się rewolucji.

Obecnie pracownicy służby zdrowia noszą osłony twarzy i maski, zachowując stosowne środki ostrożności podczas zbliżania się do potencjalnie zarażonych COVID-19 pacjentów. Właśnie tam pojawia się nowy robotyczny system, który pozwala im pobierać próbki na odległość (via New Atlas).

System został opracowany przez naukowców z Korea Institute of Machinery & Materials (KIMM) i Dongguk University College of Medicine. Obecnie przyjmuje formę prototypu, składając się z dwóch elementów – robota przy pacjencie oraz systemu komputerowego dla lekarza.

Pacjenci muszą tylko usiąść, ustawić odpowiednio głowę na urządzeniu i oddać resztę pracownikowi. Ten za sprawą transmisji wideo w czasie rzeczywistym bierze sprawy w swoje ręce, manipulując częściami robota tak, aby np. pobrać wymaz z nosa, czy ust pacjenta.

Czytaj też: Wiemy, dlaczego zachody słońca na innych planetach wyglądają inaczej

Kontroler przypominający joystick wraz ze stosownymi przegubami po stronie robotycznego sprzętu umożliwia sprawne manipulowanie wacikiem. Z kolei operator wie, jakiej siły użyć, za sprawą systemu, który zajmuje się sprzężeniem zwrotnym.

Dodatkowo, jeśli pacjent i lekarz nie znajdą się w tym samym pomieszczeniu, zintegrowany system audiowizualny umożliwia komunikację między nimi.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News