Reklama
aplikuj.pl

Robot odczuwający empatię? Poczyniono pierwsze kroki w stronę przełomu

si

Tzw. teoria umysłu skupia charakterystyczne dla człowiekowatych zachowania, dzięki którym jesteśmy w stanie uświadomić sobie, że inne istoty posiadają umysły zapewniające im wiedzę o otaczającym świecie, która może być odmienna od naszej.

Naukowcom z Uniwersytetu Columbia udało się stworzyć robota, który w przyszłości mógłby cechować się typowo społecznymi zachowaniami. Wspomniana teoria umysły objawia się u ludzi mniej więcej w trzecim roku życia i to właśnie ona umożliwia nam funkcjonowanie w społeczeństwie.

Czytaj też: Robot Ariel zadba o czystość Waszych basenów
Czytaj też: Dlaczego sztuczna inteligencja potrzebuje dużo energii?
Czytaj też: Pszczelarze! Oto automatyczny robot do kontroli ulów

Autorzy nowego badania w tej kwestii postawili hipotezę, że część naszych ewolucyjnych przodków mogła rozwinąć umiejętność przewidywania działań innych osobników na długo przed pojawieniem się zdolności do myślenia symbolicznego. Badacze nazwali to wizualną teorią zachowania i postanowili wykazać ją przy pomocy sztucznej inteligencji.

Robot w niemal 100% był w stanie ocenić, jak zachowa się drugie urządzenie

Następnie zaprogramowali robota tak, aby nieustannie poruszał się w kierunku jednej z dwóch zielonych plam w swoim polu widzenia, wybierając zawsze tę, która według niego znajduje się bliżej. Czasami naukowcy uniemożliwiali robotowi dostrzeżenie najbliższego zielonego punktu, przez co poruszał się on w kierunku bardziej oddalonego punktu.

Czytaj też: Pleco Smart Water Watch czyli inteligentny wodomierz
Czytaj też: Robotyczny pies zajmie się eksploracją Marsa. Zobaczcie Au-Spota
Czytaj też: Sztuczna inteligencja będzie niedługo w stanie odróżnić teorie spiskowe od prawdy

Drugie urządzenie przez dwie godziny obserwowało poczynania pierwszego i miało podgląd sytuacji z lotu ptaka. Po pewnym czasie robot był w stanie przewidzieć zachowanie swojego kompana tylko na postawie rozmieszczenia zielonych punktów i planszy zasłaniającej jeden z nich. Pomimo braku zdolności do myślenia symbolicznego, SI wykazała się skutecznością na poziomie 98,45%.