Znalezisko liczące ok. 300 sztuk monet pochodzi sprzed 1500 lat. Powstały one w okresie kryzysu Cesarstwa zachodniorzymskiego, a teraz odnaleziono je na terenie nieczynnego kina w mieście Como na północy Włoch.
Przedmioty znajdowały się w tzw. amforze, czyli naczyniu powszechnie stosowanym przez Rzymian do przechowywania różnych płynów, takich jak wino czy oliwa. Gdy robotnicy pracujący na terenie kina dokonali odkrycia, na miejsce wezwano zespół archeologów. Specjaliści przewieźli monety do laboratorium w Mediolanie, gdzie poddano je dokładnym badaniom.
Naukowców nurtuje, kto, kiedy i w jakich okolicznościach ukrył kosztowności. Jedna z teorii wiąże ten fakt z najazdem plemion germańskich, takich jak Goci oraz Wandalowie. Ich obecność na terenie cesarstwa była jednym z czynników przesądzających o jego upadku. Ostatni władca Cesarstwa wschodniorzymskiego abdykował w 476 roku. Część wschodnia, zwana też Bizancjum, przetrwała znacznie dużej. Tamtejsi władcy próbowali nawet odebrać tereny utracone na rzecz plemion, jednak sukcesy okazały się krótkotrwałe, a chaosu dopełniła epidemia dżumy, który wybuchła w 541 roku i pochłonęła miliony ofiar.
CZytaj też: Teleskop Hubble’a sfotografował niezwykle odległą galaktykę NGC 4036
Łącząc te wydarzenia z ukrytym „skarbem” możemy przypuszczać, że właściciel monet chciał je przechować podczas niezwykle trudnych czasów. Biorąc pod uwagę, iż kosztowności odnaleziono półtora tysiąca lat później, los ich posiadacza mógł nie być najszczęśliwszy.
[Źródło: livescience.com; grafika: Italian Ministry for Cultural Heritage and Activities]