WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

DARPA marzy o robotach serwisujących satelity na orbicie geostacjonarnej

DARPA Robotics Challenge to konkurs, podczas którego prezentowane są najnowsze osiągnięcia robotyki. Satelity, służące do komunikacji i „patrzenia” na Ziemię, umieszczone są na wysokości 36 tysięcy kilometrów. Długość orbity jest taka sama jak dzień na naszej planecie. Dzięki temu mogą one spoglądać cały czas na to samo miejsce na globie.

Owe satelity są położone zbyt wysoko, aby było możliwe wykonanie tradycyjnej misji serwisowej. Pod koniec życia, muszą one ustąpić miejsca nowym misjom. DARPA poszukuje właśnie partnerstwa publiczno-prywatnego w celu obsługi serwisowej takiego sprzętu. Miało by ono obsługiwać wojskowe, prywatne oraz generalnie wszystkie satelity na tej wysokości. Jest to ważna rzecz, ponieważ zaprojektowania i wypuszczenie w przestrzeń nowego sprzętu wiąże się ze sporymi kosztami. Pracownicy DARPA mówią:

Zdolność do bezpiecznej interakcji z satelitami GEO (będącymi na orbicie geostacjonarnej) zrewolucjonizuje operacje w przestrzeni kosmicznej. Znacznie obniży to koszty i zwiększy żywotność maszyn.

Agencja poszukuje informacji o możliwości zbudowania robota serwisującego, który korzystałby z technologii wcześniej stworzonych przez DARPA. Robot musi być w stanie poradzić sobie z zagadnieniami takimi jak problemy z antenami, skontrolowanie satelity, która miała problemy i dostarczenie użytecznych informacji o jej stanie technicznym na Ziemię. Musi też istnieć możliwość poruszania się robotów, wykonywania podobnych operacji na innych orbitach.

Źródło, zdjęcie: http://news.discovery.com/