Rocket Lab ogłosiło, że rozszerza zakres swoich usług jeśli chodzi o dostarczanie małych satelitów i innych ładunków na średnią orbitę okołoziemską, a nawet na powierzchnię Księżyca.
Niecałe dwa lata temu kalifornijskie laboratorium przeprowadziło wystrzelenie pierwszego ładunku na niską orbitę. Teraz naukowcy zamierzają nie tylko zwiększyć odległość, na jaką będą przesyłane ładunki, ale także przesyłać obiekty o większych gabarytach.
Przedstawiciele Rocket Lab twierdzą, że mogą wykorzystał doświadczenia zdobyte podczas startów rakiety Electron, aby udoskonalić drukowany w 3D układ napędowy Curie, który obecnie wykorzystuje paliwo biologiczne i kompozytowe zbiorniki. Pozwoliło to dostarczyć ładunek na wysokość 1000 km.
Jednak największym ulepszeniem ma być platforma satelitarna Photon o wadze 50 kg, która została zaprojektowana tak, aby działać zarówno na misjach orbitalnych jak i księżycowych. Działając w połączeniu z rakietą wspomagającą Electron oraz innymi elementami, Photon może nie tylko dostarczać ładunki użytkowe na wyższe orbity, ale również zapewnić nawigację, komunikację czy zasilanie.
Platforma zapewnia wsparcie dla małych satelitów o wadze do 170 kg od momentu wystrzelenia do pięciu lat na orbicie i może działać nie tylko podczas dostarczania na orbitę, ale również jako pełnoprawny statek kosmiczny.