Jakie macie dyski w swoim laptopie albo komputerze? Zwykle w swoich domowych sprzętach stawiamy na jeden szybki SSD i pojemny HDD, a choć to wystarczające połączenie, niektóre segmenty wymagają jeszcze więcej. Pytanie tylko, na co komu 64 TB system RocketQ Battleship SSD?
Zabójcza pojemność i szybkość, czyli RocketQ Battleship SSD
Firmę Sabrent możecie nie kojarzyć tak bardzo, jak ADATA, Kingston, czy Samsunga na dyskowym poletku, dlatego warto tutaj przypomnieć nośnik Sabrent Rocket 4 Plus z zeszłego roku. Ten w swojej 2 TB pojemności miał do zaoferowania odczyt sekwencyjny rzędu 7000 MB/s, ale wyższy odczyt tego samego charakteru, wynoszący 6850 MB/s. To postawiło ten model w dniu premiery na podium najszybszego dysku PCIe 4.0, ale to nie ten nośnik trafi na pokład RocketQ Battleship SSD.
Czytaj też: Gigabyte bawi się w Teslę, ogłaszając nowe komputery AORUS Model S i Model X
Jak wskazuje sama nazwa, w swoim „kosmicznym okręcie bojowym” Sabrent postawił na połączenie aż ośmiu dysków SSD RocketQ M.2 NVMe o pojemności 8 TB każdy. Te bazują na kościach pamięci QLC i kontrolerze Sabrent RKT 303 i choć wspierają tylko interfejs PCIe 3.0×4, oferując do 3300 MB/s odczytu sekwencyjnego i 2900 MB/s zapisu sekwencyjnego, to wspólnie tworzą podsystem działający na interfejsie PCIe czwartej generacji.
Czytaj też: Kolejne GeForce RTX 3080 Ti na zdjęciach. Mamy potwierdzenie pamięci
Co najważniejsze, te osiem dysków znajdujących się na wielkim laminacie z aktywnym chłodzeniem są podpięte nie bezpośrednio do złącza PCIe x16, a specjalnego 8-portowego kontrolera RAID PCIe 4.0 x16 NVMe Highpoint SSD7540, który to dopiero odpowiada za łączność z płytą główną. To w rzeczywistości „mózg” RocketQ Battleship SSD, otwierający dostęp do odczytów rzędu 16000 MB/s.
Czytaj też: Test drona uGO Fen 2.0. Tania zabawka na start przygody pod lupą
Skąpe szczegóły o tych systemach dyskowych znajdziecie na stronie Highpoint Tech, a choć cena tego wielkiego potworka do zastosowań profesjonalnych pozostaje nieznana, to w grę wejdzie ponad 10000$, jako że same dyski kosztują po 1299$.