Reklama
aplikuj.pl

[Aktualizacja] ASUS tłumaczy awarie ROG Maximus Z690 HERO. Najpewniej możecie spać spokojnie

Kupiliście ROG Maximus Z690 HERO, ROG Maximus Z690 HERO, ROG Maximus Z690 HERO, ASUS ROG Maximus Z690 HERO,

Jeśli wstępne założenia i spekulacje okażą się prawdziwe, ASUS będzie miał spory problem w swoim dziale reklamacji. Coraz więcej właścicieli ROG Maximus Z690 HERO zgłasza zarówno przypadki ich spalenia się i braku możliwości rozruchu systemu.

Aktualizacja [30.12]


Kilka dni po rozdmuchaniu problemu trapiącego płyty ROG Maximus Z690 HERO, doczekaliśmy się odpowiedzi ASUSa. Firma przyznała się do błędu, zaznaczyła, że ten występuje wyłącznie w jednej partii produktów, która na dodatek została dostarczona wyłącznie do Ameryki Północnej. Europejscy nabywcy tego modelu nie powinni się więc martwić. Jeśli jednak macie wątpliwości, sprawdzicie to tutaj.

W dniu 28 grudnia 2021 roku odnotowaliśmy kilka incydentów na terenie Ameryki Północnej. Zapewniamy, że kontynuujemy naszą dokładną inspekcję u wszystkich partnerów i dostawców, w celu jak najszybszego zidentyfikowania i usunięcia z rynku płyt ROG Maximus Z690 Hero, których ten problem dotyczy. Ponadto będziemy współpracować z odpowiednimi agencjami rządowymi nad programem wymiany

– napisała firma.

Poniżej znajdziecie pierwotną treść wpisu.


ASUS mógł spartaczyć płyty ROG Maximus Z690 HERO. Te ulegają awarii, której szanse zaistnienia niweluje nowy BIOS

W momencie pisania tego tekstu mowa o sześciu przypadkach, ale płyt ROG Maximus Z690 HERO dotkniętych tym samym problemem musi być znacznie więcej. Nie tylko dlatego, że nie wszyscy zgłaszają problemy tego typu w sieci, ale też przez to, że część klientów reklamujących swoje płyty, otrzymało inne egzemplarze z tą samą wadą.

Wszystko najwyraźniej sprowadza się do slotów na DDR5, a dokładnie mówiąc, obsługujących je układów scalonych „4C10B MOSFET”. Niestety ASUS nadal nie posiada stosownej listy kompatybilnych DDR5 z tym modelem (QLV), ale i tak żadna płyta, a zwłaszcza tak droga, nie powinna ulegać awarii w taki sposób. Pewne jest bowiem, że problem jest związany z osprzętem związanym z pamięcią operacyjną, co potwierdza błąd 53 QCODE (błąd niekompatybilnej pamięci), świecąca się na pomarańczowo dioda QLED i nawet widoczne gołym okiem nadpalenia układów.

Czytaj też: Najnowsza wersja Linuxa spodoba się właścicielom APU Ryzen

Na ten moment nie jest jasne, co dokładnie powoduje awarie, ale pewne jest, że będąc właścicielem ROG Maximus Z690 HERO, warto zadbać o aktualizację BIOSu. Ciągle czekamy na stosowne wyjaśnienie sprawy przez ASUSa.