WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Rosjanie zaprojektowali egzoszkielet przypominający Robocopa

Inżynierowie związani z rosyjską armią opracowali strój przeznaczony dla żołnierzy. Umożliwi on precyzyjne strzelanie z karabinu maszynowego trzymanego przy użyciu jednej ręki.

Karabin dzierżony w jednej ręce to znak rozpoznawczy gwiazd kina akcji z lat 80. Schwarzenneger czy Stallone strzelający w ten sposób do wrogów na tyle przyzwyczaili nas do tego widoku, że… zapomnieliśmy, iż nie jest to w ogóle możliwe. A raczej nie było do momentu, w którym Rosjanie stworzyli egzoszkielet znacząco zwiększający siłę noszącego.

Tak przynajmniej twierdzi Oleg Faustow, jeden z przedstawicieli firmy związanej z dostarczaniem nowinek technologicznych dla rosyjskiej armii. W przyszłości strój ma wpłynąć też na szereg innych umiejętności. Żołnierze otrzymają możliwość szybszego poruszania się, noszenia większej ilości obciążenia oraz skuteczniejszej realizacji celów bojowych. Na tę chwilę egzoszkielet jest zasilany przy pomocy silników elektrycznych. Trwają również prace nad akumulatorem, który musiałby być na tyle efektywny, by nie ograniczał ruchów a jednocześnie dostarczał wystarczającą ilość energii.

Projekt jest elementem programu Ratnik-3, który zakłada modernizację rosyjskiej armii. Żołnierze przyszłości zostaną wyposażeni w szereg nowinek do 2025 roku. Obecnie jednostki piechoty korzystają z dobrodziejstw Ratnik-2, który zakłada wykorzystywanie mechanicznych egzoszkieletów, pozbawionych zewnętrznego zasilania. Dzięki nim ciężar rozkłada się bardziej równomiernie na elementach szkieletu, co ułatwia przenoszenie ciężkich przedmiotów.

[Źródło i grafika: tass.com]