WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Oto rośliny wyhodowane z nasion sprzed ponad 2 tysięcy lat

Naukowcy z Izraela od 2005 roku hodują daktylowce, których nasiona liczą ok. 2 tysięcy lat. Ich celem jest przywrócenie liczebności konkretnego gatunku.

Chodzi o tzw. daktylowca judejskiego, którego uprawy zniknęły na skutek konfliktów i wojen. Owa roślina była rzekomo niezwykle smaczna, a jej rośliny – sporych rozmiarów. Co więcej, daktylowce judejskie rosły długo i były niezwykle odporne na choroby.

Kiedy archeolodzy trafili na ukryte w pustynnym środowisku nasiona tej rośliny, rozpoczął się projekt związany z ich posadzeniem. Zespół badawczy z Arava Institute for Environmental Studies zasadził 7 nasion, których wiek wahał się od 1800 do nawet 2400 lat. Nie wiadomo, czy smak owoców będzie taki sam, jak w starożytności. Pewne jest natomiast to, że osiągnięcie izraelskich naukowców jest rekordowe. W 1995 roku inni badacze wyhodowali roślinę dzięki nasionom liczącym ok. 1200 lat.

W przypadku daktylowców, taka sytuacja była możliwa dzięki ich ogromnej odporności. Mimo niezbyt przyjaznego środowiska, nasiona przetrwały w suchym klimacie, by po niemal 2500 lat powrócić do życia.